Polacy więcej latają

W pierwszym kwartale bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły ponad 3,63 mln pasażerów, czyli o 32 proc. więcej niż w tym samym okresie 2006 roku – podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

W stosunku do I kwartału 2004 roku zainteresowanie transportem lotniczym wśród pasażerów wzrosło o ponad 140%. W rankingu największej ilości pasażerów faworytem jest port lotniczy w Warszawie (1,78 mln), na kolejnych miejscach są lotniska w: Krakowie (606 tys.), Gdańsku (312 tys.) oraz Katowicach (306 tys.).

Z analizy statystyki przewozów za pierwszy kwartał br. wynika, że największy procentowy przyrost liczby przewiezionych pasażerów w stosunku do tego samego okresu 2006 roku, zanotował port lotniczy w Łodzi (119%), Wrocławiu (102%) oraz Krakowie (57%).

Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego w bieżącym roku polskie porty lotnicze obsłużą ponad 19 mln pasażerów.

ULC szacuje, że w ciągu nadchodzących lat dynamika wzrostu będzie niższa niż obecnie, ale i tak będzie ona wyższa niż średnia europejska. Prognozowany rozwój rynku sprawi, że w 2030 roku liczba odprawionych pasażerów w Polsce może przekroczyć 75 mln.

Warunkiem prognozowanego wzrostu jest jednak ciągły rozwój infrastruktury lotniskowej oraz zwiększanie efektywności wykorzystania przestrzeni powietrznej w sposób zapewniający niezbędną przepustowość dla rosnącego ruchu lotniczego.

W chwili obecnej na rynek przewozów lotniczych w Polsce pozytywnie wpływa utrzymujące się stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Nadal daje odczuć się pozytywny wpływ liberalizacji i otwarcia rynku przewozów lotniczych w 2004 r.

Obserwujemy dalszą ekspansję przewoźników niskokosztowych. Zwiększona konkurencja powoduje obniżenie wysokości cen biletów i wzrost zainteresowania transportem lotniczym.

Pozytywną tendencją jest również dalszy rozwój portów regionalnych oraz coraz większe ich znaczenie w ogólnej liczbie obsłużonych pasażerów i towarów.

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili