11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Polacy nie chcą Euro

58 proc. Polaków nie chce zamiany narodowej waluty na Euro, wynika z badań Taylor Nelson Sofres przeprowadzonych na zlecenie londyńskiego instytutu Open Europe.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Brytyjczyków wynika, że tylko 32 proc. Polaków opowiedziałoby się w referendum za wspólną walutą, natomiast przeciw głosowałoby 58 proc. ankietowanych. 10 proc. nie ma własnego zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Największymi przeciwnikami Euro są mieszkańcy Wielkiej Brytanii (77 proc. przeciw), Łotysze, Litwini, Cypryjczycy i Polacy.

Z badania wynika ponadto, że Euro ma zdecydowanie więcej przeciwników w krajach, które nie wprowadziły dotąd wspólnej waluty. Natomiast w połowie krajów ze strefy Euro, obywatele chcieliby powrotu do walut narodowych.

– Mimo hucznych obchodów Deklaracji Berlińskiej, z badań wynika ponadto, że aż 70 proc. Europejczyków chciałoby referendum nad traktatem, który zwiększałby uprawnienia instytucji europejskich. Ponadto nie prawdą jest, że Euro jest osiągnięciem zjednoczonej Europy. 49 proc. mieszkańców Eurolandu, chce powrotu do walut narodowych – komentuje dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – Euro nie chcą też nowi członkowie UE. 11 na 14 krajów zagłosuje przeciw wspólnej walucie – dodaje.

Źródło: Instytut Globalizacji

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili