Poczta Polska szykuje się do wyborów. Trwa odliczanie – zostały 3 dni

  • Do 23 czerwca obsłużono doręczanie blisko 159 tys. pakietów wyborczych.
  • Przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych pracownicy Poczty Polskiej doręczają do 26 czerwca pakiety wyborcze do osób przebywających na kwarantannie.
  • Do 26 czerwca są także roznoszone pakiety do wyborców, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego w gminach Baranowice i Marklowice, na terenie których zarządzono wyłącznie głosowanie korespondencyjne.

Od początku okresu nadań pakietów wyborczych do wtorku włącznie Poczta Polska obsłużyła blisko 159 tys. pakietów wyborczych. Od środy do piątku Poczta będzie doręczać pakiety dla osób przebywających na kwarantannie oraz do wyborców, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego w gminie Baranowice i Marklowice.

Pakiety wyborcze są doręczane przez dwuosobowe komisje. Pracownicy zostali wyposażeni w standardowe środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki oraz środki dezynfekujące. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Doręczanie pakietów wyborczych do osób przebywających na kwarantannie odbywa się na szczególnych zasadach. Zamiast do skrzynki pocztowej, pakiet trafi bezpośrednio pod drzwi wyborcy. Listonosze najpierw zapukają do drzwi, a następnie oddalą się na bezpieczną odległość i poczekają nie dłużej niż 3 minuty aż pakiet zostanie podjęty. W przypadku osób przebywających na kwarantannie istnieje możliwość oddania listonoszowi pakietu już po oddaniu głosu. Jeżeli wyborca chce tak postąpić, musi uprzedzić listonosza, który przed drzwiami postawi mobilną skrzynkę nadawczą i zaczeka nie dłużej niż 10 minut na wrzucenie do skrzynki koperty zwrotnej.

Powyższa zasada dotyczyła też doręczania pakietów wyborczych do osób niepełnosprawnych. Niemniej w przypadku doręczania pakietów do tzw. „drzwi lokalu” działanie to było uzależnione od dyspozycji nadawcy – Urzędu Gminy, który wskazywał ten obowiązek poprzez umieszczenie odpowiedniej adnotacji na kopercie z pakietem wyborczym. W tym wypadku Poczta Polska nie rozstrzygała, które pakiety należy doręczyć do skrzynki nadawczej, a które adresatowi, a jedynie realizowała dyspozycję Urzędu Gminy.

Pakiety wyborcze są oznaczone specjalnym nadrukiem „Przesyłka Wyborcza”. W środku jest karta do głosowania, Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, koperta zwrotna z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, koperta zwrotna z oznaczeniem „Przesyłka wyborcza” oraz instrukcja głosowania. Po oddaniu głosu należy zapakować kartę wyborczą do koperty zwrotnej z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, a następnie ją zakleić. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania oraz wypełnione Oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej oznaczonej „Przesyłka wyborcza”. Szczegółowa instrukcja znajduje się w specjalnej zakładce poświęconej głosowaniu korespondencyjnemu.

Poczta Polska przykłada dużą wagę do zapewnia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Wszystkie pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne będą przechowywane w bezpieczny sposób np. m.in.: w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili