11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Pierwsze dni w nowej pracy: 10 rad

Kiedy podekscytowanie ze zdobycia nowej pracy nieco opadnie, może pojawić się zaniepokojenie – jak będą wyglądały pierwsze dni w nowej pracy? To naturalne pytanie, gdyż właśnie wkraczamy w zupełnie nowe środowisko, poznajemy nowych ludzi, przed nami stoją nowe wyzwania.

Żeby nasze zakłopotanie było mniejsze, Career Builder przygotował 10 rad dla zaczynających pracę w nowym miejscu.

  1. Przyjdź punktualnie.

Nie myśl, że skoro jesteś nową osobą w biurze, nikt nie zauważy twojego spóźnienia. Jeżeli przychodzimy do pracy niepunktualnie, to od razu przykleja się nam etykietkę "próżniak". Jeśli możesz, na początku pojawiaj się nawet trochę wcześniej.

  1. Ubierz się odpowiednio.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Mimo, że to nie jest rozmowa kwalifikacyjna, na której chcesz zaimponować odpowiednim ubiorem, postaraj się o to, żeby twój ubiór był adekwatny do stanowiska, zawsze schludny.

  1. Poznaj współpracowników.

Zdobądź się na odrobinę wysiłku i zapamiętaj imiona ludzi, z którymi będziesz pracować. W ten spoób szybciej załapiesz kontakt z nimi.

  1. Słuchaj.

Jednym z najlepszych sposobów nauki jest słuchanie. Noś przy sobie notes i zwracaj uwagę na wszystko, co mówią twoi nowi współpracownicy. Tak samo, tylko że tym razem bez notesu, zachowuj się podczas przerwy na lunch.

  1. Zadawaj pytania

Po pierwsze jest to dobry sposób na włączenie się do dyskusji, a po drugie w ten sposób możesz się wiele nauczyć i zaprezentować swoją wiedzę.

  1. Angażuj się

Nawet jeśl to tylko organizacja wspólnego lunchu, weź sprawy w swoje ręce – staraj się wykorzystać okazje do spotkania z współpracownikami.

  1. Dbaj o komunikację

Jest to ważne nie tylko w pierwszych dniach pracy, lecz codziennie. Praktycznie każda firma ma "niepisane zasady", tak więc nie bój się spytać kolegów o radę. Upewnij się, że twój szef jest na bieżąco informowany o postępach w realizowanym przez ciebie projekcie. Nie spodziewaj się, że ludzie będą czytać ci w myślach.

  1. Unikaj plotek

Unikaj sytuacji, w których ludzie wyminiają się plotkami. Ponieważ jesteś nową osobą w firmie, część pracowników będzie starała się znaleźć w tobie sojusznika poprzez opowiadanie polotek o innych osobach. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, nie reaguj śmiechem, nie potakuj.

  1. Zostać w pracy kilka minut dłużej

Nie wyłączaj komputera o 4:49. Raczej zostań 10 minut dłużej – w skali całego dnia to nie jest to dużo, a może zostać docenione przez twojego szefa, znak że zależy ci na firmie.

  1. Bądź pozytywnie nastawiony

Pierwsze dni mogą być dosyć stresujące, a ty pełen wątpliwości. Nie pozwól, żeby ktoś to zauważył. Zaczynanie dnia od uśmiechu i miłego przywitania nic nie kosztuje, a jest w stanie uczynić cuda.

Źródło: CareerBuilder.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili