Optymizm Lotosu

Grupa Lotos nie kryje zadowolenia. W III kwartale spółka kierowana zarobiła na czysto 580 mln zł. Rok wcześniej miała blisko 224 mln zł straty. Zysk operacyjny wyniósł 185 mln zł i był blisko czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. Jak zapowiada się czwarty kwartał?

 „Będziemy mieli dobry wynik” – mówi enigmatycznie Paweł Olechnowicz.

Przyznaje jednak, że warunki makroekonomiczne nie będą spółce sprzyjały. Nadal mały będzie tzw. dyferencjał, czyli różnica cen ropy Brent i rosyjskiej Ural przerabianej przez polskie rafinerie. Spółka nie spodziewa się też poprawy marż rafineryjnych. Analitycy nie kryją obaw.

„Dopóki sytuacja gospodarcza wyraźnie nie poprawi się, sprzedaż paliw będzie się wahać. Pytanie też, czy złoty nie osłabnie. Jeśliby tak się stało, mogłoby to wpłynąć negatywnie na poziom zadłużenia walutowego. Wtedy wynik nie byłby już tak dobry” – mówi Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Zarząd Lotosu podkreśla jednak, że najgorsze spółka ma już za sobą. Jej płynność finansową poprawi 455 mln zł, które do końca października zaoszczędziła realizując pakiet antykryzysowy.
„Nie powinno się już nic złego wydarzyć z płynnością spółki. Nic, co mogłoby wstrzymać nasz rozwój” –  zapewnia szef Lotosu.

Obecnie firma szykuje się do oddania do użytku w grudniu nowej instalacji destylacji. Dzięki niej moce przerobowe rafinerii wzrosną z 6 mln do 10,5 mln ton ropy rocznie.

„Sądzę, że w 2010 r. będziemy przerabiać przynajmniej 8 mln ton” –  prognozuje Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych.

Przyszły rok przyniesie także m.in. rozstrzygnięcia dotyczące pozyskania finansowania prac. wydobywczych  Na pewno w czerwcu bądź lipcu 2010 r. ruszy wydobycie na norweskim złożu Yme. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili