Opakowania zwrotne w logistyce — udane połączenie wydajności ekonomicznej z ekologią

Wprowadzenie opakowań zwrotnych oraz powiązanych z nimi usług to skuteczny sposób optymalizacji logistyki produkcji. Dużą zaletą opakowań wielokrotnego użytku jest ich uniwersalność, dzięki temu mogą być stosowane praktycznie w każdym sektorze przemysłu i wspierać dostawy na linię montażową, niezależnie od charakteru komponentów.

O tym jak opakowania zwrotne oraz usługi powiązane mogą wpłynąć na optymalizację łańcucha dostaw opowiada Sébastien ROGER, dyrektor działu opakowań wielokrotnego użytku w GEFCO.

Jak ważne miejsce w łańcuchu dostaw zajmują opakowania zwrotne?

Współpracując z klientami dokonujemy przeglądu strategii rozwiązań logistycznych oraz analizujemy możliwości wprowadzenia opakowań zwrotnych. W zależności od rodzaju działalności biznesowej, dla niektórych klientów GEFCO oznacza to przejście od zarządzania opakowaniami jednorazowymi do opakowań wielokrotnego użytku, co jest istotną zmianą w ich strategii. Dla innych jest to kwestia pełnego outsourcingu logistyki w zakresie zarządzania opakowaniami, co stanowi z kolei wyzwanie finansowe.

Konkretnie rzecz ujmując, jako GEFCO przekazujemy opakowania zwrotne dostawcom naszego klienta, a po dostawie towarów do zakładu produkcyjnego opakowania odzyskujemy. W ramach takiej współpracy zajmujemy się kompleksowo zarządzaniem łańcuchem dostaw. GEFCO posiada 6,5 mln opakowań zwrotnych, ich specyfikacja nie zawsze odpowiada oczekiwaniom klienta. W takim przypadku możemy wspólnie stworzyć projekt optymalnego typu opakowania, który będzie dopasowany do charakteru działalności biznesowej i przepływów logistycznych. Do naszych obowiązków należy również stała kontrola jakości i utrzymanie opakowań w dobrym stanie.

Zajmujemy się również inżynierią przepływów oraz ich planowaniem za pomocą platformy internetowej GEFCO Netbox. Prowadzimy także szkolenia i zarządzamy zmianą, pozostając w bezpośrednim kontakcie z zespołami klienta i jego partnerów. Możemy służyć wsparciem dla zespołów w całej Europie i na każdym etapie łańcucha dostaw.

Dla kogo przeznaczone są tego typu rozwiązania?

Opakowania zwrotne przeważnie wdrażamy u klientów z szeroko rozumianego sektora przemysłowego. Do tej pory rozwiązania te wdrażaliśmy przede wszystkim u głównych graczy z branży motoryzacyjnej. Nieco ponad rok temu dedykowane rozwiązanie opakowań wielokrotnego użytku zaimplementowaliśmy w 10 zakładach montażowych Airbusa we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech.

Wybór opakowań zwrotnych ma dwie główne zalety. Przede wszystkim jest efektywny kosztowo i podwyższa jakość usług, jednocześnie redukuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. W ramach współpracy zapewniamy integralność i standaryzację procesów obsługi opakowań, załadunku i magazynowania. Poprawiamy również płynność łańcucha dostaw poprzez zwiększanie dostępności opakowań przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad budżetem.

Na czym konkretnie polega efektywność kosztowa opakowań zwrotnych?

Oszczędności można szukać na wielu poziomach. Pierwszą korzyścią jest nasza zdolność do inwestowania w opakowania w imieniu naszych klientów. Klient nie ponosi zatem kosztów inwestycji, zarządzania czy utrzymania, a jedynie wynajmuje opakowania zwrotne. Dzięki temu osiąga korzyści w zakresie przepływów pieniężnych i oszczędza czas. Z kolei dla klientów, którzy już korzystają ze standardowych opakowań zwrotnych, możliwe jest ich łączenie i tym samym obniżenie kosztów transportu, co nazywane jest “efektem puli”. Dodatkowo trzeba pamiętać, że korzystając z opakowań wielokrotnego użytku optymalizujemy szybkość załadunku i powierzchnię magazynową, zyskujemy gwarancję integralności komponentów oraz mamy pełną kontrolę nad kosztami pakowania.

Jakie są perspektywy rozwoju tego typu rozwiązań w przyszłości?

Od pewnego czasu internet rzeczy (IoT) rewolucjonizuje świat przemysłu. Dlatego obecnie pracujemy nad rozwiązaniami wykorzystującymi tę technologię, tak aby zwiększyć identyfikowalność i zapewnić naszym klientom lepszą widoczność towarów w całym łańcuchu dostaw. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu GEFCO w zarządzaniu opakowaniami zwrotnymi zdobyliśmy zaufanie głównych graczy z branży motoryzacyjnej i lotniczej.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili