Mobile Industrial Robots podsumowuje rok

Lider na rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR), Mobile Industrial Robots (MiR), wprowadził w tym roku na rynek robota MiR1000 o udźwigu do 1 tony, program leasingowy MiR Finance, uruchomił bezpłatne szkolenie internetowe MiR Academy i z sukcesem wdrożył floty robotów na całym świecie w różnych sektorach przemysłu. Wszystkie te elementy pokazują, że perspektywy w obszarze automatyzacji intralogistyki są bardzo dobre. Potwierdzają to także dane Międzynarodowej Federacji Robotyki, zawarte w raporcie World Robotics 2019 Service Robots.

„Rynek systemów logistycznych, obejmujących roboty AMR rośnie – wg raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki Service Robots 2019[1] w 2018 roku nastąpił 61% wzrost sprzedaży w tym obszarze. Firmy działające w sektorze produkcyjnym, jak i poza nim, wdrożyły łącznie około 111 000 robotów wspierających logistykę. Rynek Europy Środkowo-Wschodniej przewyższył nasze oczekiwania jeśli chodzi o szybkie adaptowanie technologii autonomicznych robotów mobilnych. Ma na to wpływ duża liczba międzynarodowych firm produkcyjnych, których fabryki są zlokalizowane w CEE i inwestują w nasze roboty. Wdrożenia w zakładzie Whirlpool w Polsce czy Visteon na Słowacji pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw, także w Europie Środkowo-Wschodniej szuka metod optymalizacji intralogistyki, a autonomiczne roboty mobilne odpowiadają na ich potrzeby” – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Mobile Industrial Robots

Zautomatyzowany transport wewnętrzny na całym świecie

Na przestrzeni ostatnich miesięcy roboty MiR zainstalowało wiele firm reprezentujących różne sektory przemysłu na kilku kontynentach. Gros przedsiębiorstw jest związanych z branżą motoryzacją – warto wymienić tutaj np. zakłady Visteon Słowacja, Visteon Meksyk, Ford Hiszpania czy Toyota w Stanach Zjednoczonych. Na automatyzację transportu wewnętrznego z robotami MiR w 2019 zdecydowały się też m.in. zakłady: Whirlpool w Polsce, Stera Technologies w Finlandii, Cabka Group w USA czy Bossard w Chinach.

„Wdrożenia w zakładach o różnym profilu produkcji pokazują, że roboty MiR są uniwersalnym rozwiązaniem do automatyzacji intralogistyki. Dzięki szerokiemu zakresowi udźwigu – od 100 do 1000 kg nasze roboty sprawdzają się zarówno w przypadku transportu komponentów elektronicznych, produktów spożywczych czy przewożenia ciężkich części do samochodów. Prostota obsługi oraz inteligentny system nawigacji pozwalają naszym klientom w krótkim czasie zwiększyć efektywność operacji” – mówi Jesper Sonne Thimsen.

MiR1000 i rozwój w obszarze bezpieczeństwa

W kwietniu tego roku Mobile Industrial Robots zaprezentował po raz pierwszy robota MiR1000, stworzonego do transportu materiałów o masie do 1 tony oraz nowy system nawigacji – ulepszony dzięki strategicznie

umiejscowionym kamerom o nazwie MiR AI Camera (https://www.youtube.com/watch?v=Y871bfijvr8). Pozwalają one robotowi wykrywać i rozróżniać poruszające się przeszkody oraz odpowiednio na nie reagować. Oprócz prac badawczo-rozwojowych w obszarze robotów, Mobile Industrial Robots współpracuje także z instytucjami definiującymi normy bezpieczeństwa dla robotów i systemów logistycznych.

MiR Finance oraz MiR Academy – ułatwienia dla użytkowników

W czerwcu b.r. MiR uruchomił program leasingowy MiR Finance. Usługa „Robot as a Service” (RaaS) pozwala wszystkim firmom – od małych start-upów po międzynarodowe przedsiębiorstwa obniżyć bariery finansowe w zakresie inwestycji w autonomiczne roboty mobilne. Koszty miesięczne zależą od rodzaju robota oraz okresu leasingowania. Robot MiR100, pracujący 160 godzin w jednej zmianie, to koszt 3,58 EUR za godzinę lub 575 EUR za miesiąc.

Ponadto MiR wprowadził bezpłatne szkolenie internetowe dotyczące między innymi programowania i obsługi robotów, sposobu nawigowania, bezpieczeństwa czy różnic pomiędzy robotami AMR a tradycyjnymi systemami AGV. Akademia MiR jest dostępna na stronie:  https://www.mobile-industrial-robots.com/en/mir-academy/.

Aby jeszcze bardziej ułatwić tworzenie aplikacji z robotami MiR, Mobile Industrial Robots współpracuje z zewnętrznymi firmami rozwijającymi różnego rodzaju moduły nastawne. Na platformie MiRGo użytkownicy znajdą rekomendowane produkty Plug & Play,przystosowane do płynnej pracy z pełną gamą robotów MiR. Dzięki temu zarówno zakup robota, jak i wdrożenie wraz z odpowiednimi rozwiązaniami dodatkowymi, przebiega sprawniej.

W Polsce MiR oferuje swoje roboty poprzez dwóch dystrybutorów – krakowską firmę ASTOR oraz wrocławską ProCobot.

O Mobile Industrial Robots

Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, w tym kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 40 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W latach 2015–2016 wzrost sprzedaży wyniósł 500 procent, a w latach 2016–2017 i 2017-2018: 300 procent. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. W kwietniu 2018 firma MiR została wykupiona przez amerykańskie przedsiębiorstwo Teradyne,  wiodącego dostawcę zautomatyzowanego wyposażenia testowego. Trzy lata temu Teradyne kupiło także duńską firmę Universal Robots. Z uwagi na rozwój w ostatnich latach Mobile Industrial Robots otrzymał tytuł EY Przedsiębiorcy Roku w Danii w 2018. Więcej informacji na stronie www.mobile-industrial-robots.com 

[1] International Federation of Robotics, World Robotics 2019 Service Robots