3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Macquaire Goodman nabył brytyjski fundusz nieruchomości o wartości 1,6 mld USD

Macquaire Goodman ogłosił, że zarządzany przez niego fundusz Arlington Business Park Partnership („ABPP") zdecydował się nabyć portfolio parków biznesowych w Wielkiej Brytanii o wartości 600 mln £ w drodze przejęcia Akeler Holdings S.A. („Akeler"). Transakcję ułatwi Macquaire Goodman, który zapłaci 49 mln £ za sfinansowanie kupna trzech nieruchomości na terenie Europy kontynentalnej
i działalności Akelera.
 

Gregory Goodman, Group Chief Executive Officer firmy Macquaire Goodman, powiedział: „Zakup Arlingtona w ubiegłbym roku umożliwił nam dostęp do platformy zarządzania funduszami, aby zaowocować nowymi trasakcjami jak np. zakup Akelera. Jest ona uzupełnieniem naszej istniejącej platformy europejskiej i zwiększa wartość globalnych funduszy zarządzanych przez Grupę o 5% do A$ 30 mld. Zakup stanowi znaczący wkład
A$ 2.2 mld do europejskiej linii rozwoju Grupy i zwiększa stan prac prowadzonych w Europie
o 20% do A$ 1.7 mld. Podkreśla tym samym naszą pozycję jako czołowego dostawcy powierzchni biznesowych na całym świecie.”

Wpływ transakcji na ABPP

Przejęcie brytyjskiego portfolio firmy Akeler umocniło pozycję ABPP, jako wyróżniającego się
w Wielkiej Brytanii funduszu zarządzającego parkami biznesowymi. Obecnie Akeler posiada 22 nieruchomości  o powierzchni 8 mln ft², o końcowej wartości ponad £ 1.8 mld (A$ 4.5 mld).

Nieruchomości zostały przejęte przez ABPP na podstawie niezależnej wyceny i początkowo będą kredytowane. Następnie wartość ABPP wzrośnie o £ 100 mln (A$248 mln) dzięki wzrostowi kapitału zagwarantowanemu przez Macquarie Goodman.

Portfolio Akeler’a wraz z działalnością zostało nabyte od Global Fund 1, LLGP SICAF (funduszu zarządzanego przez Macquarie Global Property Advisers) oraz Akeler JV – partnera Macquarie Bank.

Jeff Pulsford, Chief Executive Officer Arlingtona powiedział: „ Przejęcie Akelera jest wysoce strategiczne dla ABPP stanowi wyjątkową szansę  zabezpieczenia portfolio o tak znacznej wielkości i jakości. Większość własności Akelera znajduje się w atrakcyjnych dla nas lokalizacjach i dzięki aktywnemu zarządzaniu stanowi doskonałą okazję do budowania wartości. Wartość funduszu wynosi obecnie ponad £ 3,3 mld (A$8,2 mld) a przejęcie podniesie zdolność do zabezpieczania naszych zobowiązań w związku z realizowanymi projektami.”

Mark Creedy z Legal&General, główny udziałowiec i doradca inwestycyjny ABPP, komentuje: „Bardzo cieszymy się z dokonanej transakcji i perspektyw jakie niesie ze sobą dla ABPP. Nabycie brytyjskiego portfolio Akelera potwierdza pozycję ABPP jako lidera wśród tego typu funduszy w Wielkiej Brytanii. Planujemy dalszą ekspansję dzięki programowi aktywnego rozwoju, podpartemu przez dotychczasowe wyniki zabezpieczania wstępnych zobowiązań rozwojowych".

W europejską platformę Macquaire Goodman zostanie wcielony również wysoko wykwalifikowany zespół Akelera. Po połączeniu sił Macquaire Goodman będzie dysponował ok. 400 specjalistami w całej Europie, skoncentrowanymi na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań klientom i inwestorom. 

Pulsford dodaje: „Wybór Akelera był dla nas oczywisty. W równej mierze prowadzimy działalność zorientowaną na klienta, posiadamy wysoką jakość usług i uznany zespół menadżerów. Kombinacja tych czynników wzmacnia naszą wiodącą pozycję na rynku
oraz podkreśla perspektywy wzrostu w przyszłości”.

James Cole, Chief Executive Officer  Akelera powiedział: „Jesteśmy zadowoleni z połączenia z Macquarie Goodman, a przez to dołączenia do grupy widoących na świecie operatorów nieruchomości komercyjnych. To fuzja dwóch z najlepszych deweloperów w Wielkiej Brytanii. Akeler wnosi ogromny potencjał oraz zespół, który w ciągu ostatnich kilku lat osiągnął wiele sukcesów na brytyjskim rynku nieruchomości”.

Wpływ transakcji na Macquarie Goodman

Macquarie Goodman przejęło należące do Akelera 3 nieruchomości na terenie kontynentalnej Europy za łączną kwotę £ 32 mln (A$ 79 mln). Aktywa te zostaną zaoferowane Arlington European Business Park Fund najwcześniej w 2007 r.

Ponadto Macquarie Goodman zgodził się zagwarantować ABPP wzrost kapitału o £ 100 mln (A$ 248 mln), który zostanie zaoferowany dwóm obecnym i nowym inwestorom. Emisja akcji zostanie przeprowadzona w dwóch równych transzach, pierwsza sfinalizowana do 31 grudnia 2006 r., druga – finałowa do 31 marca 2007 r. Macquarie Goodman nabędzie pro – rata za  minimum £ 6 mln funtów (A$ 15 mln). W zależności od poziomu popytu, udział Macquarie Goodman w ABPP wyniesie między 6% a 18%, co jest zgodne ze strategią posiadania znaczącego udziału w inwestycjach zarządzanych przez Macquaire Goodman funduszy.

Ponadto Macquarie Goodman przejęło część operacyjną działalności Akelera o wartości
£ 17 mln (A$ 42 mln), co wynosi mniej niż trzykrotny szacowany wzrost CY07 EBITDA.

Macquarie Goodman sfinansuje to przejęcie dzięki wierzytlnościom i pozostanie w zgodność z wcześniejszymi założeniami dla FY07 EPS  na poziomie 31,5 cps. Dodatkowo przejęcie zapewni wzrost przychodów z usług zarządzania w ogólnych wpływach grupy do FY08

Legal&General oraz Arlington działają odpowiednio jako Doradca Inwestycyjny oraz Doradca Nieruchomościowy ABPP. Strutt&Parker, świadczący usługi doradcze w zakresie nieruchomości, w imieniu ABPP podjął się przeprowadzenia zewnętrznej wyceny portfolio Akelera. Bank Macquarie pełni funkcję Doradcy Finansowego Macquarie Goodman
w realizowanej transakcji.

e-logistyka.pl, 22.11.2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili