3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Lotos szuka partnera

Początek roku. Akcja grupy Lotos wyceniana jest na warszawskiej giełdzie zaledwie na 7 zł. Najmniej w historii. Zarząd nie ma wyjścia. Zapowiada wdrożenie pakietu antykryzysowego. W lutym już wszystko wiadomo. Na kołku zostaje zawieszonych kilka inwestycji, w tym większość wydobywczych (poza pracami na norweskim złożu Yme). Mija kilka miesięcy. Ceny ropy idą w górę, mocniejszy złoty zmniejsza obciążenie spółki kredytami walutowymi, wyniki poprawiają się. Czas pomyśleć o odwieszeniu projektów wydobywczych. Spółka sama nie da jednak rady. Dla nich potrzebne będzie wsparcie.

— W przyszłym roku chcemy powrócić do pozostałych zapisanych w strategii prac poszukiwawczych na Bałtyku i Morzu Północnym. Nie będzie to możliwe bez zewnętrznego finansowania. Nie wchodzi w grę dalsze zaciąganie kredytów i zwiększanie zadłużenia. Dlatego trzeba pomyśleć o partnerze. Nie mogę jeszcze przesądzić, czy będzie to partner branżowy czy finansowy. Prowadzimy wraz z doradcami analizy w tej sprawie — mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Strategia Lotosu zakładała 5,1 mld zł wydatków na poszukiwania i wydobycie ropy w latach 2006-12. W latach 2006-08 spółka wydała 596 mln zł. Pakiet antykryzysowy mówi o 1,6 mld zł oszczędności w tym obszarze. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili