10.7 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

Logistyka i druk 3D

To stwarza nowe możliwości dla różnych gałęzi przemysłu, a jak to wygląda w przypadku logistyki?

Inteligenta produkcja z wykorzystaniem internetu – czyli Industry 4.0  i internet rzeczy – są obecnie bardzo popularnymi tematami. Digitalizacja wytwarzania daje nowe możliwości dla firm produkcyjnych. Ten potencjał już teraz jest wykorzystywany przez branżę logistyczną, która stawia na wykorzystanie informacji cyfrowych w celu stworzenia przejrzystości i optymalizowania procesów biznesowych. Operatorzy logistyczni objęli pionierską rolę opracowania modelu bieżącej kontroli globalnego przepływu towarów. Biorąc to wszystko pod uwagę, konieczność rozwoju internetu rzeczy jest faktem. – mówi Andreas Froschmayer, dyrektor działu Corporate Development, Strategy i PR w Dachser.

 

Można wydrukować wszystko, co można zespawać

W kontekście cyfryzacji logistyki, jednym z najpopularniejszych obecnie tematów jest druk 3D. W zasadzie jest to nic innego, jak proces spawania i wytopu. Surowiec lub metal nakładany jest warstwami, za pomocą wiązki laserowej lub elektronowej.

Ta metoda produkcji może być krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych. Wyrób może być produkowany w jednym kawałku, z pominięciem etapów produkcyjnych jego poszczególnych części składowych, a tym samym, z pominięciem kosztów związanych z produkcją podzespołów. Ma to również konsekwencje dla logistyki, w postaci uproszczenia łańcuchów dostaw.  

Światowy rynek druku 3D jest jak rakieta, z rocznym, ok. 30-proc. wzrostem. Eksperci szacują, że w 2020 roku przewozy handlowe wyrobów gotowych i podzespołów na trasie Azja – Europa zmaleją o 2 – 5 proc. Ale to, co na pierwszy rzut oka brzmi jak proroctwo zagłady dla branży logistycznej, niesie ze sobą również ogromny potencjał, pod warunkiem że dostawcy usług logistycznych skupią się na tworzeniu dodatkowej wartości dla łańcuchów dostaw w inteligentny sposób. Obecnie opracowywane są pierwsze modele biznesowe odpowiadające tym wymaganiom. Jest to zarówno transport metalu w formie proszku, jak i strategie dla druku 3D oraz tradycyjnej logistyki części zamiennych. Takie modele mają obecnie sens w przypadku ok. 20 proc. procesów produkcyjnych.

 

Rozszerzenie zakresu usług logistycznych

Technologia druku 3D jest jeszcze daleka od perfekcji. Zbyt wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, począwszy od zmian cen w przypadku drukarek laserowych i promieniowania elektronowego, aż do utylizacji materiałów drukarskich. Ponadto, istnieje kilka bardzo delikatnych tematów, takie jak prawa własności, odpowiedzialność za produkt, kontrola jakości i certyfikacja. Mamy więc jeszcze dużo pracy domowej do odrobienia – mówi Andreas Froschmayer. Przede wszystkim modele biznesowe związane z wykorzystaniem druku 3D są jeszcze zbyt mało opłacalne. To jest problem, gdzie przemysł ma jeszcze dużo do zrobienia – dodaje.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili