10.7 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

LODZistics – klaster logistyczny ma już trzy lata!

Największy związek pracodawców branży logistycznej w centralnej Polsce – LODZistics – obchodzi trzecie urodziny. To jedyny w Polsce klaster, koordynujący projekt unijny dedykowany współpracy międzynarodowej firm z całej Europy. Korzystając z dogodnych warunków geograficznych oraz infrastrukturalnych (położenie!),  LODZistics przyciąga uwagę wciąż kolejnych przedsiębiorców.

Już ponad dwadzieścia podmiotów – firm oraz instytucji wspomagających, jak uczelnie, agencje, ośrodki władzy – należy do LODZistics. Wspólnie korzystają z efektu synergii, łącząc się dla rozwoju potencjału logistycznego, który w tym regionie jest wyraźnie dostrzegalny. LODZistics jest także największym związkiem pracodawców branży logistycznej w centralnej Polsce. To pierwszy klaster, który koordynuje – z sukcesami – projekt unijny, dedykowany międzynarodowej współpracy firm z całej Europy. Tworzący się związek (FoodNet) obejmował na początku pięć organizacji klastrowych z Polski, Belgii, Hiszpanii, Łotwy i Rumunii. Obecnie przyłączają się do niego następne zainteresowane podmioty. Finalna konferencja projektu odbędzie się 27 listopada w belgijskim Liege.

Sukces rozrastającej się, europejskiej siatki firm, współpracujących pod nadzorem łódzkiego klastra logistycznego, staje się coraz głośniejszy. Przedsiębiorcy z kilku krajów budują między sobą ścisłą więź, która pomaga im konkurować z innymi na rynkach zewnętrznych – w Chinach, na Bliskim Wschodzie czy za Oceanem. Projekt FOODNET przyciąga uwagę przedsiębiorców z całego regionu i daje szansę na rozwój logistyki w województwie łódzkim i całej Polsce środkowej. 

LODZistics zrzesza wyłącznie polskich przedsiębiorców oraz instytucje wspomagające, bo na to pozwala prawo gospodarcze. Klaster jest związkiem pracodawców, reprezentujących jedno państwo. Ale dzięki inicjatywie unijnej, w której Komisja Europejska apeluje do krajowych zrzeszeń o rozszerzanie współpracy międzynarodowej, można tworzyć meta-klastry. – Projekt FoodNet daje firmom, zrzeszonym w naszym klastrze, idealną szansę na rozwój poza granicami Polski – mówi Marek Skrzyński, dyrektor Biura LODZistics. – Wspólnie mogą wydłużać łańcuch dostaw, ustalając między sobą np. niższe ceny wzajemnych usług. Walczą też razem o ułatwienia w działalności zagranicą, a w niektórych krajach – na przykład w Chinach – wchodzenie na rynek nie jest wcale łatwe.

Realizacja projektu FoodNet, którego głównym celem jest utworzenie jak największej, międzynarodowej  sieci współpracy firm z branży logistyki spożywczej, zakończy się w grudniu. Ale meta-klaster pozostanie jako trwały podmiot, tworzony przez firmy i związki z różnych krajów. Dlatego polscy – nie tylko łódzcy czy regionalni – przedsiębiorcy są mile widziani w  LODZistics, który dalej będzie ułatwiał im zdobywanie rynków zagranicznych. Dotyczy to nie tylko firm logistycznych, ale też np. producentów żywności, zainteresowanych szybszym i tańszym transportem ich produktów na eksport.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili