8.5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Jerzy Polaczek o Poczcie Polskiej i liberalizacji rynku usług pocztowych

Być antysocjalistycznym i antyliberalnym konserwatystą – to rola w jakiej widzi Pocztę Polską Minister Transportu, Jerzy Polaczek.

Podczas gdy na Wiejskiej trwała batalia o być-albo-nie-być Jerzego Polaczka, w hotelu Mercure na Al. Jana Pawła II odbywała się konferencja „Rynek usług pocztowych w Polsce 2007”. Spotkanie przedstawicieli branży pocztowej miał otworzyć Minister Transportu, który jednak z powodu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu nie dotarł. W ramach rekompensaty minister Polaczek przesłał treść swojego wystąpienia.

Motywem przewodnim przymówienia była sytuacja w jakiej znalazła się Poczta Polska na progu pełnej liberalizacji usług pocztowych we Wspólnocie Europejskiej. Z jednej strony możliwość wolnej konkurencji jest dla niej korzystna, gdyż jako firma o bogatej tradycji i dużym poziomie zaufania społecznego, może wiele na tym rynku wygrać. Z drugiej strony pozostaje przymus świadczenia usług na terenach, które generują jedynie koszty. Wynika to ze zobowiązania do świadczenia powszechnej usługi.

Jerzy Polaczek prześledził historię ustawodawstwa wspólnotowego, które wypowiadało się o problemie liberalizacji rynku usług pocztowych. Początkiem była Zielona Księga z 1992 roku, traktująca o wspólnym rynku usług pocztowych. Początkowe zamierzenie pełnej liberalizacji ulegały stopniowemu ograniczeniu. Już w późniejszej Białej Księdze zaczyna się mówić o interesie ogółu, a więc o tzw. usługach użyteczności publicznej

  • Najważniejsze pytanie, na jakie starano się znaleźć odpowiedź brzmi: w jaki sposób można dokonać połączenia rynkowych mechanizmów konkurencyjności i zadań usług publicznych. Pomogło tutaj podejście zorientowane na użytkowników i konsumentów poprzez zdefiniowanie elementów, jakimi usługi publiczne miałyby się wyróżniać. Są to dostępność usług, ciągłość świadczenia usług, wysoka jakość usług, ich przystępność cenowa oraz ochrona użytkownika i konsumentów. W Białej Księdze zapisano, że obywatele i przedsiębiorstwa oczekują dostępu do przystępnych cenowo i wysokiej jakości usług w całej Unii Europejskiej. Sprzyjać ma to konkurencyjności środowiska gospodarczego – jako celu strategicznego Unii Europejskiej – pisze Jerzy Polaczek.

Minister Transportu odniósł się do artykułu angielskiego filozofa i komentatora, Rogera Scrutona, w którym autor zastanawia się jak być antysocjalistycznym i antyliberalnym konserwatystą. – To trochę tak jak zachować dobrą pozycję Poczty Polskiej na zmieniającym się rynku a jednocześnie zapewnić zdrową i pożądaną przez klientów konkurencję – podsumowuje minister.

Jerzy Polaczek otrzymał wotum zaufania i pozostał na stanowisku Ministra Transportu. Ciekawe, czy najnowsza dyrektywa unijna o liberalizacji rynku usług pocztowych też otrzyma takie wotum? Najwyższa pota na wolną konkurencję.

Michał Krzak

e-logistyka.pl 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili