8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Internet of things, czyli od krowy do lodówki

IoT, czyli Internet Wszechrzeczy to koncepcja, według której przedmioty, urządzenia, zbierają dane pośrednio albo bezpośrednio, w celu ich przetwarzania i wymieniania za pośrednictwem sieci komputerowej. Rewolucja Mobile, cloud computing oraz coraz większe zainteresowanie Big Data, zdeterminowały działania producentów czy dostawców usług.


Zachodzące zmiany wymusiły pewne standardy: otwartość oraz integrację wszystkich oferowanych usług w elastyczne pakiety. Dzięki IoT już teraz istnieje możliwość zdalnego sterowania większością urządzeń domowych. Jednak nie tylko producenci AGD zauważają korzyści z proponowanych rozwiązań. Przykładowo automatyzacja procesu zamówień, monitorowanie zużycia energii, czy poziomu obsługi oraz jakości, to standardy większości państw Europy Środkowej. Dzięki koncepcji IoT utrzymanie tego na stałym, bardzo wysokim poziomie jest dużo łatwiejsze w wielu branżach. Internet wszechrzeczy to początek rewolucji, która daje wiele okazji do rozwoju. Połączenie obiektów i gromadzonych przez nich danych jest powszechnie stosowane np. w Japonii, gdzie automaty z przekąskami dzięki czujnikom kontrolują stan swojego zaopatrzenia. Gdy poziom zapasów jest niski, wysyłają drogą elektroniczną informacje o brakujących produktach.


– Internet Wszechrzeczy może stać się najważniejszą inicjatywą technologiczną transportu i logistyki. Dostęp do Wi-Fi, komunikacja near field Communications (NFC) oraz rozwiązania do lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) to  klucz do zbudowania przewagi konkurencyjnej na rynku – komentuje Sławomir Woźniak, Dyrektor Sprzedaży SOOT.pl.- Dostęp do zsyntetyzowanych danych, to informacja dla operatora logistycznego, że odbiorca potrzebuje mleka do kawy, zanim ten otworzy lodówkę. Karton mleka bez wizyty w sklepie? Dzięki nowym technologiom już jest to możliwe.


Kraje Unii Europejskiej należą do liderów zintegrowanych systemów sieciowych. Daje to możliwość na postęp technologiczny oraz sprostanie wyzwaniom globalnego rynku. Kluczem do sukcesu jest nie tylko wdrożenie nowych rozwiązań, ale i komunikacja oraz edukacja klienta na temat nowych trendów.  Rozwiązania IoT zapowiada również szykujące się zmiany w logistyce, wynikające nie tyle z rozwoju struktur, IT co inteligentnych przedmiotów, które przyspieszą otrzymywanie czy wymianę informacji oraz danych. Zmiany, które obserwujemy mogą prowadzić do stworzenia nowego modelu komunikacji, między osobami oraz przedmiotami, który usprawni pracę operatorów logistycznych.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili