Z okazji Światowego Dnia Miast DPDgroup zaprezentowała swoje najnowsze inicjatywy z zakresu przyjaznej logistyki miejskiej. Projekty te są odpowiedzią na wyzwania związane z szybkim rozwojem ośrodków miejskich i koniecznością ochrony środowiska oraz racjonalizowaniem ruchu kołowego w centrach miast.
Przyjazna logistyka miejska na świecie według DPDgroup
DPDgroup w bliskiej współpracy z włodarzami miast wprowadza rozwiązania w obszarze przyjaznej logistyki miejskiej, które zwiększają skuteczność doręczeń, podnoszą komfort życia mieszkańców i sprzyjają ochronie środowiska.
DPDgroup zobowiązała się do przestrzegania czterech najważniejszych Celów Rozwoju ONZ. Stąd decyzja o rozwijaniu oddziałów miejskich (tzw. urban depotów), które umożliwiają konsumentowi samodzielny odbiór i doręczają przesyłki za pomocą pojazdów napędzanych paliwem alternatywnym, rowerami, skuterami, a nawet pieszo. Logistyka miejska DPDgroup doskonale sprawdza się w wielu miastach Europy i korzystnie wpływa na systemy, w których funkcjonują mieszkańcy miast, wnosząc w życie konsumentów wygodę i mniej obciążeń środowiskowych.
- w Warszawie działa kilka oddziałów miejskich, w tym modelowy punkt dzielnicy biznesowej w Warszawie, przy ul. Wołoskiej; w całej Polsce działają 42 takie placówki,
- należący do DPDgroup francuski Chronopost jest pierwszą firmą doręczającą przesyłki na terenie całego Paryża za pomocą pojazdów zero i niskoemisyjnych,
- w Madrycie pojazdy niskoemisyjne DPD co roku pokonują 50 tys. kilometrów,
- oddziały miejskie w Dublinie są w 100% zasilane energią z odnawialnych źródeł,
- w Tallinnie DPD doręcza przesyłki do automatów paczkowych, robotów przemysłowych, przydomowych schowków oraz niewielkich robotów mobilnych,
- w Hamburgu 2200 przesyłek dziennie doręczanych jest przez DPD za pośrednictwem floty pojazdów napędzanych paliwem alternatywnym,
- oddział miejski DPD w londyńskiej dzielnicy Westminster jako pierwszy korzysta wyłącznie z energii elektrycznej jako paliwa dla swoje floty; DPD rozbudowuje sieć bezemisyjnych pojazdów elektrycznych na terenie całego kraju (zgodnie z założeniami firmy w 2021 roku pojazdy takie mają stanowić 10% całej floty w DPD UK),
- poza Europą sieć miejskich placówek nadań i doręczeń DPDgroup tworzy 350 punktów Pickup w Singapurze i 780 w Sao Paulo.
Zobowiązania wobec środowiska zgodnie z życzeniem klientów
Niskoemisyjne pojazdy DPDgroup wykorzystują gaz ziemny. Flota uzupełniona jest o pojazdy z napędem elektrycznym i rowery cargo. 75% tradycyjnej floty spełnia normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6.
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla na przesyłkę w roku 2018 wyniosło 15,2% w porównaniu z rokiem 2013. Celem DPDgroup do roku 2025 jest osiągnięcie 30% redukcji emisji dwutlenku węgla na przesyłkę oraz zwiększenie floty pojazdów niskoemisyjnych do 5000.
DPD doręcza wszystkie przesyłki w sposób neutralny dla środowiska, bez dodatkowych kosztów dla klienta, co dało jej pierwsze miejsce w sektorze KEP w zakresie dobrowolnego równoważenia emisji CO2.
W odpowiedzi na oczekiwania klientów DPDgroup wdraża innowacje i prowadzi zrównoważony rozwój. Na przykład dzięki usłudze Pickup klienci otrzymują dostęp do 45 tys. punktów doręczeń w 27 krajach. Sieć przyczynia się do ograniczenia śladu węglowego – prawie 95% odbiorców mieszka w zasięgu 15 minut od najbliższego punktu Pickup.