DHL Global Forwarding już po raz piąty zaprosił przedsiębiorców na Akademię Logistyki

W połowie października odbyła się piąta edycja Akademii Logistyki DHL Global Forwarding, która zgromadziła rekordową liczbę słuchaczy z całej Polski. Tematem przewodnim był import i eksport z Chin – aspekty gospodarcze, logistyczne, międzykulturowe. Uczestnicy, w gronie których znaleźli się producenci, eksporterzy oraz importerzy, mieli możliwość zapoznania się z analizą obecnej sytuacji ekonomicznej w Chinach, a także z planami rozwoju połączeń transportowych między Chinami a Polską.


 


Polski DHL Global Forwarding zaprosił ekspertów z Chin, w tym m.in. Steve Huang CEO DHL Global Forwarding Chiny, Zafer Engin Head of Value Added Services DHL Global Forwarding, a także polskich analityków z ConnectAsia i portalu Chiny24. Omówili oni zmiany zachodzące w gospodarce Chin oraz ich wpływ na polskich importerów i eksporterów. Specjaliści z DHL Global Forwarding przedstawili perspektywy rozwoju wolumenów oraz poziomu stawek we frachcie lotniczym i morskim, a także możliwości wsparcia polskich przedsiębiorców przez pracowników DHL w Chinach. Szczegółowo został również omówiony serwis kolejowy z Chin do Europy, który wzbudził szczególne zainteresowanie pośród uczestników. Goście z DHL Global Forwarding Chiny zaprezentowali nowe rozwiązania transportowe w ramach połączeń kolejowych z Japonii i Wietnamu do Chin i Europy, a także pomiędzy Chinami a Turcją i resztą Europy. Polska na mapie połączeń kolejowych Chiny – Europa ma istotne znaczenie – pełni rolę głównego hub’u przeładunkowego.


 


„DHL Global Forwarding stawia na rozwój kolei. Liczba pociągów oraz samych połączeń będzie systematycznie rozwijana, a tym samym będzie rosnąć wolumen przewożonych towarów. Jeszcze nie tak dawno towary z Chin były przewożone do Europy głównie drogą morską lub powietrzną. Obecnie obserwujemy coraz większą rolę transportu kolejowego. Jeżeli chodzi o transport z Chin do Europy to udział kolei nadal jest stosunkowo niewielki, ale co roku widzimy bardzo dynamiczny wzrost.” Zaznacza Krzysztof Bielica, Prezes Zarządu DHL Global Forwarding.


 


Warto zauważyć, iż w przypadku eksportu z Polski do Chin, otworzyły się nowe możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty rolnicze i żywnościowe (mleczarskie – tj. mleko w proszku, schłodzona wołowina, drób i warzywa). Są to produkty o wysokiej wartości, ale jednocześnie bardzo wrażliwe na czas transportu – w związku z czym transport koleją jest istotnym kanałem w łańcuchu logistycznym dostaw tych towarów.


 


„Cieszymy się, że przy współpracy z ekspertami zewnętrznymi możemy pomagać naszym klientom rozwijać kompetencje międzykulturowe, które pozwolą na efektywną współpracę z Chińczykami, a także w zrozumieniu nadchodzących zmian w branży TSL. W przeprowadzonej ankiecie uczestnicy bardzo wysoko ocenili merytoryczną wartość spotkania, a także wszyscy wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach „Akademii Logistyki”. To utwierdza nas w przekonaniu, że obrany przez nas kierunek i sama koncepcja Akademii Logistyki DHL Global Forwarding były bardzo trafione” – podsumowuje Krzysztof Bielica, Prezes Zarządu DHL Global Forwarding.


 


Akademia Logistyki DHL Global Forwarding to cykliczne, odbywające się co pół roku, spotkania z ekspertami z różnych dziedzin. Celem Akademii Logistyki jest dostarczenie wiedzy i omówienie ciekawych, bieżących tematów z zakresu gospodarki, ekonomii, eksportu / importu w kontekście rozwoju logistyki i transportu, a także tematów z logistyką związanych np. z przepisami celnymi czy ubezpieczeniem cargo. Do udziału zapraszani są współpracujący z DHL Global Forwarding eksporterzy, importerzy oraz producenci. Kolejną, 6. edycję Akademii Logistyki, DHL Global Forwarding zaplanowano na pierwszy kwartał 2017 roku.