DACHSER dla Kronospan

Domy, w których nie znajdziemy żadnych produktów Kronospan, należą do rzadkości. Każdego roku tysiące pełnych kontenerów wypełnionych wszelkiego rodzaju płytami drewnopochodnymi – panelami podłogowymi, blatami roboczymi, czy laminatami – opuszcza zakłady Kaindl w Austrii, by trafić do detalistów i producentów na całym świecie. Od dekady za przepływ tych towarów odpowiada DACHSER, który jest globalnym partnerem logistycznym austriackiego producenta.

 

Niezawodność to podstawa

„Jesteśmy głównym europejskim spedytorem, więc zapewnienie niezawodności naszych transportów jest dla nas najwyższym priorytetem” – powiedział Volker Lenzing, dyrektor ds. logistyki w Kronospan. „Ponieważ marże produktów są niskie, ważne jest, aby łańcuch dostaw przebiegał sprawnie. Z tego powodu nasza firma nie pozostawia niczego przypadkowi i zawsze szuka sposobów na optymalizację procesu pakowania oraz załadunku kontenerów” – wyjaśnił Lenzing.

DACHSER stosuje jednakowe procedury na wszystkich trasach, w tym z góry ustalone terminy załadunku, aby uniknąć kosztów przestoju i zatrzymywania kontenerów. Określa również czas dostawy oraz przedstawia zaawansowany harmonogram na tydzień do przodu, co wymaga płynnego przepływu informacji. DACHSER, aby umożliwić Kaindl monitorowanie statusu przesyłek na każdym etapie, wprowadził dedykowane rozwiązanie IT, które pozwala firmie przeglądać wszystkie istotne dane online, w tym warunki i zmiany tygodniowe.

 

Liczy się szybka reakcja

„Pomimo że Kaindl zazwyczaj powiadamia nas o zapotrzebowaniu na kontenery z tygodniowym wyprzedzeniem, potrzebna jest maksymalna elastyczność” – wyjaśnia Michael Rainer, Managing Director ASL na Europę Wschodnią i Austrię w DACHSER. “Gdy tylko otrzymamy telefon od Kaindl, musimy zarezerwować odpowiednią liczbę kontenerów w CTS w Salzburgu. Zdarza się jednak, że musimy realizować zamówienie z nieznacznym wyprzedzeniem np. dostarczyć 10 do 20 kontenerów w ciągu zaledwie 24 godzin” – powiedział Rainer, opisując jedno z wyzwań, przed jakimi staje firma logistyczna. Jak podkreśla, w takich przypadkach szybkie działanie jest kluczowe, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność pustych kontenerów. Prawdziwą sztuką jest zarządzanie tym procesem bez generowania dodatkowych kosztów. Istotne jest wykorzystanie zarezerwowanych przestrzeni kontenerowych w sposób jak najbardziej efektywny i z jak największym wyprzedzeniem. 

Dla austriackiego producenta płyt drewnopochodnych dużym atutem DACHSER jest niezawodność planowania. “Kaindl potrzebuje pewności, że jego towary zostaną wysłane na czas. Nawet obsługując tak duże przesyłki, możemy z dumą powiedzieć, że do tej pory żadna dostawa nie była opóźniona” – powiedział Rainer. DACHSER pomaga firmie nie tylko w zakresie eksportu gotowych towarów, ale też importuje dla Kaindl komponenty, głównie tlenek aluminium i papier, które firma wykorzystuje do produkcji blatów kuchennych i innych produktów.

 

Gdy tylko otrzymamy telefon od Kaindl, musimy zarezerwować odpowiednią liczbę kontenerów w CTS w Salzburgu. Zdarza się jednak, że musimy realizować zamówienie z nieznacznym wyprzedzeniem np. dostarczyć 10 do 20 kontenerów w ciągu zaledwie 24 godzin.

Transport całych maszyn

Choć współpraca DACHSER z Kaindl Salzburg obejmuje głównie eksport i import pełnych ładunków kontenerowych, to dostawca usług logistycznych zajmuje się również frachtem lotniczym i przesyłkami drobnicowymi drogą morską dla Grupy Kronospan. Gdy w ubiegłym roku firma rozbudowywała swoje moce produkcyjne w Eastaboga w Alabamie, DACHSER dostarczył do USA ponad 200 kontenerów, w tym kilka specjalnych kontenerów ponadgabarytowych z maszynami produkcyjnymi do wytwarzania płyt wiórowych.

Inne przesyłki, głównie indywidualne dostawy części zamiennych, są wysyłane jako drobnica lub frachtem lotniczym. “Kaindl korzysta również z naszych usług frachtu lotniczego, aby wysyłać swoje najnowsze produkty do USA, gdzie są wykorzystywane jako eksponaty” – powiedział Rainer, wyjaśniając, że klienci Kaindla w USA i Kanadzie otrzymują sporadyczne dostawy nowych produktów bezpośrednio do swoich salonów. DACHSER i jego partnerzy w Kanadzie na miejscu zajmują się również odprawą celną. “Ponieważ mamy do czynienia z produktami drewnopochodnymi, niezwykle ważna jest komunikacja pomiędzy zespołami w USA i w austriackim Kaindl. Musimy mieć pewność, że na czas dostarczą nam wymaganą przez władze USA dokumentację ” – podkreślił Rainer.

 

Wyjątkowy ładunek

DACHSER podjął się również dodatkowego zlecenia w czasie pandemii koronawirusa.

“Podczas pierwszej wiosennej fali współpracowaliśmy z DACHSER przy imporcie z Chin dużej liczby palet ze środkami ochrony osobistej, które zostały przekazane szpitalom w Salzburgu ” – powiedział Volker Lenzing z Kronospan.

Jak wyjaśnił Michael Rainer “Kluczową rolą DACHSER w tym procesie było przyspieszenie dostaw dzięki wykorzystaniu własnych lotów czarterowych w czasie, gdy zdolności przewozowe na wolnym rynku były mocno ograniczone. Ze względu na to, że maseczki ochronne były towarem deficytowe, priorytetem był szybki transport. Przesyłki zostały zakwalifikowane jako ładunek awaryjny i miały pierwszeństwo w naszych lotach czarterowych”.

“Największym wyzwaniem okazały się austriackie służby celne, które w tamtym czasie nie były przygotowane do obsługi importu tego rodzaju towarów. Niestety władze nie mogły zbyt wiele pomóc. W tamtym czasie przepisy celne zmieniały się niemalże z tygodnia na tydzień z powodu ogromnej liczby importowanych maseczek ochronnych” – zauważył Lenzing.

DACHSER był pośrednikiem pomiędzy organami celnymi a firmą Kaindl, pilnując, by wszystkie aktualne wymagania zostały spełnione, a certyfikaty, potwierdzenia i podpisy zostały uzyskane na czas. Pomimo całej biurokracji, firma logistyczna z powodzeniem przetransportowała sprzęt z lotniska w Szanghaju do Frankfurtu, a stamtąd zorganizowała specjalną dostawę do Salzburga przez lotnisko w Linzu w celu dokonania odprawy celnej.

Nawet jeśli transport maseczek był zleceniem jednorazowym, jego realizacja byłaby trudna bez elastyczności, szybkiego zapewnienia przepustowości i globalnej sieci, jaką oferuje DACHSER. Na tym właśnie polega inteligentna logistyka.

Kaindl Flooring OG

jest jednym z wiodących na świecie producentów wyrobów drewnopochodnych oraz podłóg laminowanych i drewnianych pod marką Kronospan. Rodzinna firma z siedzibą w Wals-Siezenheim koło Salzburga w Austrii zatrudnia około 800 pracowników, którzy zaopatrują klientów z branży meblarskiej oraz markety budowlane, hurtownie i sklepy na całym świecie.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili