8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czy ptasia grypa narodziła się 90 lat temu?

Naukowcy badają zachowanie małp zarażonych wirusem grypy z 1918 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że pandemia z początku XX wieku przeczekała 90 lat i ujawniła się w postaci ptasiej grypy. 

Grupa naukowców pod przewodnictwem Darwyna Kobasa z Public Health Agency w Kanadzie prowadzi badania z wykorzystaniem zrekonstruowanego wirusa "Hiszpanki", grypy szerzącej śmierćw latach 20. XX wieku. Ze zwględu na jego podobieństwo do śmiertelnego wirusa H5N1 pojawia się szansa znalezienia sposobu na uporanie się z chorobą.

  • Widzimy podobieństwa pomiędzy ludźmi zarażonymi ptasią grypą, a badanymi przez nas zwierzętami z wszepioną "Hiszpanką" – mówi Yoshihiro Kawaoka, z Uniwersytetu Wisconsin.

  • Niestety posiadamy jeszcze zbyt małą wiedzę, żeby stwierdzić, dlaczego oba wirusy są takie śmiercionośne – mówi Michael Katze, mikrobiolog z Uniwersytytu w Seattle.

Grypa z 1918 roku zabiła 50 mln osób, co stanowiło ok 2 proc zarażonych. Do tej pory wirus H5N1 pozbawił życia 161 osób, a od jego wykrycia w 2003 roku zainfekowane zostało 267.

Źródło: The New York Times, 18.01.2007

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili