8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czy ładni ludzie zarabiają więcej?

Na pewno znacie kobietę, która idąc na spotkanie zarządu może ubrać się w papierową torbę i wciąż wygląda zarówno pięknie, jak i profesjonalnie. Jakby nie było to dostatecznie irytujące, zachowuje szczupłą sylwetkę, mimo że wciąż je pączki. Na dodatek zarabia więcej niż ci, których natura nie obdarowała tak hojnie. 

Dobry wygląd może mieć przełożenie na stan konta bankowego pracownika – dowodzą w swoim badaniu Daniel Hamermesh oraz Jeff Biddle. Atrakcyjni ludzie zarabiają ok. 5 proc. więcej niż ich koledzy. Z tej relacji wynika, że podczas gdy przyciętnie wyglądająca osoba zarobi rocznie 40 tys. USD, jej ładniejszy odpowiednik otrzyma już 42 tys. USD. Z drugiej strony osoba nieurodziwa może otrzymać nawet 6 tys. mniej, czyli ok 36,400 USD. Podobnie wygląda sprawa awansów.

Steven D. Spitz, właściciel salonu dentystyki kosmetycznej opowiada o tym, jak jeden z klientów chiał aby jego asystentka zrobiła sobie nowe, porcelanowe zęby – był nawet w stanie tę operację sfinansować.

  • Powiedział, że jego asystentka jest bardzo dobrą pracownicą. Jednak kiedy otrzymał awans, doszed do wniosku, że nie może wziąć jej ze sobą, ze względu na brzydkie zęby – mówi Spitz.

Czy ładni są bardziej utalentowani?

Wciąż pozostaje niejasne, czy dobrze wyglądający ludzie przenoszą swoją aparycję na większą produktywność. Wiadomo jednak, że lepiej wyglądający profosorowie otrzymują od studentów wyższe noty – dowodzą badania Hamermasha i Amy Parken przeprowadzone na Uniwersytecie Teksasu.

Wielu ekspertów ostrzega przed przywiązywaniem zbyt wielkiej wagi do piękna w miejscu pracy. Jeżeli nawet pozwoli Ci ono przekroczyć drzwi firmy, nie oznacza to, że pójdziesz dalej.

  • Wygląd jest jednak tym, co zauważamy w pierwszej kolejności. Mimo wszystko wierzę, że w ostatecznej ocenie ważniejsze są kompetencje i umiejętności interpersonalne – twierdzi Francie Dalton, prezes Dalton Aliances Inc.

Niesprawiedliwe, ale legalne

W odróżnieniu do religii, pochodzenia, czy niepełnosprawności, dyskryminacja oparta na wyglądzie jest legalna. W stanach Zjednoczonych jedynie jurysdykcja w Waszyngtonie D.C. oraz Santa Cruz w Kalifornii chroni przed nią pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że wygląd zależy również od nas, dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba przyjąć wyprostowaną sylwetkę, podnieść czoło i nie tracić kontaktu wzrokowego z osobą rekrutującą.

Źródło: na podstawie artykułu Laury Morsch: Do Pretty People Earn More?

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili