12.8 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Czwarty Kwartał Podsumowany przez Prologis

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, podsumował dzisiaj wyniki swojej działalności w czwartym kwartale, jak również w całym 2016 roku w Europie.


 


Wyniki Operacyjne


Prologis Europe zamknął czwarty kwartał ze współczynnikiem zajętości na poziomie 96.7 procent, co stanowi wzrost

o 90 punktów bazowych w ciągu roku 2016. Firma podpisała nowe umowy oraz przedłużenia najmu obejmujące 718 200 metrów kwadratowych w czwartym kwartale i 3,5 miliona metrów kwadratowych w całym 2016 roku – 54 procent więcej niż w 2015 roku.


 


Na koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 17 milionów metrów kwadratowych w Europie.


 


„2016 był jak dotąd najlepszym rokiem pod względem wynajmu powierzchni, co przełożyło się na najwyższy w historii poziom zajętości portfolio w Europie” – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. „Pomimo zawirowań politycznych, klienci nadal koncentrują się na wynajmie długoterminowym a nastroje pozostają pozytywne. Jest to napędzane dużym popytem wśród klientów z sektora handlu detalicznego i branży motoryzacyjnej. Dzięki mocnym fundamentom operacyjnym oraz coraz bardziej atrakcyjnym zyskom przewidujemy, że ten rok będzie kolejnym okresem silnego wzrostu.” – dodał Bannatyne.


 


Rynki cieszące się  najsilniejszym zainteresowaniem ze strony klientów w czwartym kwartale:


  • Wielka Brytania, Niemcy i Holandia  w Europie Północnej;
  • Lyon, Hawr, Barcelona i Walencja w Europie Południowej;
  • Praga, Budapeszt i Bratysława w Europie Środkowo-Wschodniej.


 


Kluczowe nowe umowy najmu w czwartym kwartale:


  • 34 300 metrów kwadratowych z firmą Yusen Logistics w East Midlands w Wielkiej Brytanii;


  • 32 500 metrów kwadratowych z firmą Sainsbury’s w Northhampton w Wielkiej Brytanii.


 


Rozpoczęte Inwestycje


Podaż obiektów dystrybucyjnych klasy A pozostaje na niskim poziomie na wszystkich rynkach europejskich.

W czwartym kwartale Prologis Europe rozpoczął 13 budów o łącznej powierzchni 309 000 metrów kwadratowych

w Czechach, Niemczech, Francji, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii. 65 procent inwestycji stanowiły budynki typu  build-to-suit, a 35 procent obiekty spekulacyjne.  


 


Nowe inwestycje:


  • 56 000 metrów kwadratowych dla firmy Tesco, w pobliżu Bratysławy na Słowacji;
  • 24 000 metrów kwadratowych dla firmy Action w Moissy II we Francji;
  • 14 000 metrów kwadratowych dla firmy Dwell w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii.


 


 


Transakcje Kupna i Sprzedaży


W 2016 roku Prologis nabył w całej Europie budynki o łącznej wartości 70 milionów Euro i łącznej powierzchni 121 500 metrów kwadratowych, a także 18 gruntów o łącznej powierzchni 1,3 miliona metrów kwadratowych. Transakcje te wpisują się w strategię spółki, polegającą na ostrożnym inwestowaniu na rynkach globalnych. W 2016 roku spółka sprzedała nieruchomości w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Szwecji na łączną sumę 259 milionów euro.


 


„Rynek logistyczny pozostaje prężnie rozwijającą się i atrakcyjną klasą aktywów, która czerpie korzyści z wysokiego popytu, niskiego poziomu pustostanów i wzrostu stawek czynszowych w całej Europie” – powiedział Joseph Ghazal, chief investment officer Prologis w Europie. „Aktywność inwestycyjną na rynku deweloperskim w 2016 roku charakteryzowało selektywne podejście do obiektów spekulacyjnych; większy udział stanowiły budynki wielkopowierzchniowe typu build-to-suit.”

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
318ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili