Sygnatariuszami porozumienia byli członkowie Grupy Inicjatywnej – przedstawiciele najważniejszych instytucji naukowych i badawczych zajmujących się problemami współczesnej logistyki a także przedstawiciele firm, które operują z sukcesami na rynku usług logistycznych w Polsce.
Uczestnicy debaty jednoznacznie stwierdzili, że zacieśnienie współpracy spowoduje lepsze adresowanie problemów nurtujących polską logistykę, ich szybsze rozwiązywanie przy wykorzystaniu niewątpliwego ogromnego potencjału intelektualnego i technologicznego oraz możliwość zoptymalizowania wykorzystania środków krajowych i unijnych dla rozwoju gospodarczego kraju w tym rozwoju branży.
Podsumowaniem debaty było podpisanie dokumentu inicjatywnego powołującego Polską Logistyczną Platformę Technologiczną, której celem strategicznym jest wykorzystanie rodzimego potencjału intelektualnego i technologicznego w branży logistycznej oraz optymalizacja wykorzystania środków krajowych i unijnych dla rozwoju gospodarczego kraju.
„Inicjatywa stworzenia Polskiej Platformy Logistycznej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie tych firm, które poszukują lepszych, nowatorskich i kompleksowych rozwiązań wspierających biznes w branży logistycznej. Stąd wzięła się obecność BCT w grupie założycielskiej platformy.- mówił Krzysztof Szymborski, Prezes BCT – Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni.
Tak jak większość, nie prowadzimy samodzielnych badań w obszarze R&D, dlatego z satysfakcją współpracujemy z ILIM, który będąc moim zdaniem najlepszym ośrodkiem zajmującym się logistyką w Polsce, umożliwia nam realizować potrzeby i wizje, a często wyznacza kierunek rozwoju, proponując przemyślane i przygotowane rozwiązania technologiczne. Mamy już konkretne projekty na myśli, jak PCS czy e-plomba, a także większe przedsięwzięcia, jak integracja systemów informatycznych uczestników łańcucha dostaw.