22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Zysk tkwi w zakupach

Umiędzynarodawianie jest w większości średniej wielkości przedsiębiorstw w dalszym ciągu drogą w jednym kierunku. Podczas gdy fabryki są przenoszone za granicę oraz sprzedaż przybiera wymiar międzynarodowy, działy zakupów funkcjonują często tylko na poziomie krajowym i regionalnym. „Około 80 procent małych i średnich przedsiębiorstw nabywa towary i usługi na swoje potrzeby z miejscowości o tym samym kodzie pocztowym” pisze Gerd Kerkhoff w swojej nowej książce „Global Sourcing szansą przyszłości”. Satysfakcjonujące stosunki z dostawcami są zbyt rzadko, a czasem w ogóle niekontrolowane, nie wspominając już o poddaniu ich międzynarodowemu porównaniu.

Ospałość względem oszczędności, jakie można uzyskać poprzez Global Sourcing, jest dla przedsiębiorstw niebezpieczna. Według doradców oszczędności mogą wynieść do 40 procent.

– Można wyjść z założenia, że firmy, które nie rozszerzą swojej działalności zaopatrzeniowej na rynki międzynarodowe za trzy do pięciu lat przestaną być konkurencyjne – twierdzi CEO i założyciel firmy doradczej Kerkhoff Consulting z Dusseldorfu specjalizującej się w optymalizacji zaopatrzenia. Globar Sourcing oferuje różnorodne korzyści:

Redukcja kosztów. Międzynarodowi dostawcy są w stanie, poprzez stosowanie innych struktur kosztów, zaoferować towary często korzystniej, niż krajowi producenci. Analiza ceny równowagi sięga jednak zbyt płytko, ponieważ w tym względzie należy zainteresować się „Total Costs of Ownership”, tzn. wielkością, która ujmuje wszystkie dodatkowo powstające koszty (takie jak na przykład koszty logistyki lub koszty celne).

Konkurencja pomiędzy dostawcami. Możliwość większego wyboru dostawców poprawia własną pozycje przetargową z obecnymi i potencjalnymi dostawcami.

Optymalizacja jakości. Klasyczne regiony zaopatrzenia międzynarodowego (Global Sourcing) takie jak Chiny, Europa Wschodnia i Indie nadgoniły pod względem jakości produkcji i są w stanie utrzymać europejskie standardy. To może stanowić impuls również dla niemieckich dostawców, aby zmieniać swoją ofertę pod względem cenowym i jakościowym.

Zwiększone rozproszenie ryzyka. Firmy zaopatrujące się na rynku międzynarodowym nie są dłużej uzależnione od wahań na rynku krajowym i mogą elastyczniej reagować na regionalne czynniki, takie jak strajki i „wąskie gardła” dostaw.

Zdobycie nowych rynków zbytu. Poprzez intensywną analizę gospodarczej i socjokulturalnej specyfiki potencjalnego kraju zaopatrzenia można pozyskać nowe informacje o potencjalnych rynkach zbytu. Ryzyko, jakie się z tym wiąże: dłuższe czasy dostaw, trudności w komunikacji, czynniki polityczne i gospodarcze, podwyższone wyzwania logistyczne, ryzyko zmiany kursów walut, jak również inne prawo. Firmy często nie potrafią oszacować tego ryzyka, a ich wysiłki nie odnoszą powodzenia.

Global Sourcing oznacza więcej niż wysłanie zaopatrzeniowca samolotem do Chin. Global Sourcing jest działaniem strategicznym i wymaga w wielu firmach zmiany sposobu myślenia, jak również powiązania strategicznego zarządzania zaopatrzeniem z kierowaniem przedsiębiorstwem. Tą drogę obrało również przedsiębiorstwo Interroll Engineering Sp. z o. o. z Wermelskirchen. Ta firma, specjalizująca się w technice wyciągowej zrestrukturyzowała dział zakupów dzieląc go na jednostkę operacyjną i strategiczną. – Strategiczny menadżer do spraw zaopatrzenia jest zwolniony od wszystkich operacyjnych czynności realizacji zamówienia i może się koncentrować na swoich podstawowych obowiązkach – uważa prezes firmy Interroll Engineering. Do czołowych kompetencji należą przede wszystkim: poszukiwanie nowych rynków zaopatrzenia, dostawców, opiniowanie dostawców i regularne sprawdzanie stosunków z dostawcami. Podstawą tej pracy jest wyczerpująca baza danych. Ten kto nie jest w stanie przeprowadzić badań rynku, niezbędnych dla Global Sourcing, powinien sięgnąć do know-how usługodawców z tego zakresu. Implementacja Global Sourcing w Interroll Engineering Sp. z o. o.  została przeprowadzona w trakcie projektu optymalizacyjnego Kerkhoff Consulting. W ten sposób i tak już umiędzynarodowione portfolio dostawców firmy Interroll Engineering mogło zostać poszerzone o jeszcze bardziej wydajnych dostawców. Zaskoczony tym faktem Prezes firmy stwierdza: – Nie spodziewaliśmy się, ze nasze zapotrzebowanie może zostać zaspokojone przez tylu interesujących dostawców na świecie.

Prezes Kerkhoff Consulting, Gerd Kerkhoff o zyskach płynących z Global Sourcing
www.kerkhoff-consulting.com

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili