Zrównoważony łańcuch dostaw

Większość przedsiębiorstw nie jest bezpośrednio zaangażowana w proces produkcyjny. Jednak niektóre zwracają uwagę na cały łańcuch dostaw, biorąc za niego odpowiedzialność.

Od momentu pozyskania surowca, poprzez jego przetransportowanie, zastosowanie w procesie produkcyjnym, spakowanie, dystrybucję, sprzedaż, użytkowanie konsumenckie i ostatecznie zutylizowanie, trwa proces, który na każdym etapie współgra z otoczeniem. Żaden wymieniony element nie istnieje w próżni, a wszystkie oddziaływują na ludzi i środowisko. W ostatnim miesiącu, na Uniwersytecie Stanforda odbywała się konferencja dotycząca odpowiedzialności społeczno-ekologicznej łańcuchów dostaw.

Przedstawiciele Starbucks, Wal-Mart, Disney, Gap, Timberland i Hewlett-Packard dzielili się spostrzeżeniami na temat "zielonych łańcuchów dostaw". Wypracowali 10 kroków, których realizacja pozwala sprawnie zbudować nowoczesny łańcuch dostaw.

  1. Zacznij od góry.

Próba przebudowy tak strategicznego narzędzia jakim jest łańcuch dostaw nie ma szans powodzenia, jeśli nie przekona się do niej najwyższych menedżerów w firmie.

  1. Zorientuj się na stronę biznesową.

Żeby sprzedać swój pomysł kierownictwu, musisz odwołać się do wymiernych zysków, jakie może przynieść przebudowa łańcucha dostaw. Bez tego, nie zaczynaj.

  1. Wypracuj standardy postępowania.

Zanim zaczeniesz poszukiwać firmy mającej przyznać Ci certyfikat, zastanów się nad wypracowaniem własnego standardu, zawierającego wartości, które uznasz za ważne.

  1. Współpracuj z krytykami.

Nie zaszkodzi poprosić o konstruktywną krytykę ze strony organizacji pozarządowych, czy praw człowieka. Z jednej strony uzyskasz cenne pomysły, a z drugiej informację – jaka jest opinia potencjalnych klientów, czy konsumentów.

  1. Oceniaj swoich dostawców.

Dzięki temu stworzysz listę zaufanych przedsiębiorstw, z którymi dobrze Ci się współpracuje.

  1. Zadbaj o audyt.

Próba nadania sobie certyfikatu bez konsultacji i audytu niezależnej firmy źle wygląda w oczach opini społecznej.

  1. Współpracuj z konkurencją

Ten punkt wydaje się być zupełnie nie na miejscu. Przewrotność współpracy z konkurencją polega jednak na tym, że są etapy, na których firmy konkurencyjne mogą współpracować z korzyścią dla obu stron, Problem jedynie w tym, żeby je zlokalizować.

  1. Dokonaj korekcji

Nie wszystko może się udać za pierwszym razem. Jeżeli jednak będziesz na bieżąco śledził wydarzenia, szybko dokonasz korekcji wszelkich nieprawidłowości.

  1. Przekazuj swoje dobre praktyki dostawcom.

Zyskasz w ten sposób nie tylko pewność, że jakość produktu dostarczanego przez nich spełni twoje wymagania, ale również współpraca ma szanse przebiegać na lepszych warunkach.

  1. Pamietaj o przejrzystości

W dzisiejszych czasach ważne jest publiczne ujawnienie informacji, które nie są tajemnicą handlową. Nie zamykaj dla siebie informacji, któe mogą pomóc w budowie wizerunku firmy.

e-logistyka.pl

Źródło: GreenBiz

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili