22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Wywiad e-logistyki.pl: Przeprowadzka dużej firmy

e-logistyka.pl: Dlaczego postanowiono przenieść zakład?

Mateusz Kłosek: Dysponowaliśmy zbyt małą halą, która ograniczała produkcję i nie pozwalała na rozwój firmy. Z uwagi na jej metraż, układ linii produkcyjnej był niekorzystny, a co z a tym idzie – firma nie mogła w pełni rozwinąć mocy produkcyjnych. Produkcja okien odbywa się taśmowo, więc pewne warunki infrastrukturalne muszą być spełnione. Postanowiliśmy wybudować nową halę, która zaprojektowana jest pod kątem maksymalnego wykorzystania maszyn. Oprócz tych, które już posiadamy, uzupełnimy park maszynowy o centra obróbcze, które jeszcze bardziej skomputeryzują proces powstawania okna. Zakład, który od stycznia będzie główną siedzibą firmy, jest nowoczesnym obiektem z pełnym zapleczem pracowniczym, zespołem pomieszczeń administracyjnych, czy wygodnym parkingiem dla samochodów osobowych i dostawczych.

Czy jest możliwe przeprowadzenie tak dużego zakładu bez szkody w produkcji?

W naszym zakładzie pracuje ponad 300 osób. Dotychczas produkcja odbywała się w dwóch różnych halach, przy każdej mieściły się również pomieszczenia biurowe. Postanowiliśmy, że w nowym zakładzie skupimy większość maszyn do produkcji okien. Pozostawiliśmy jedną mniejszą halę, w której ruszy produkcja okien nietypowych oraz drzwi. Na przeprowadzkę wybraliśmy najbardziej dogodny termin z punktu widzenia klienta tzn. 20.12.2008 – 04.01.2009. W ciągu tych dwóch tygodni zamierzamy rozmontować maszyny i inny sprzęt, przewieźć do oddalonego o 10 km zakładu w Kornicach oraz zmontować je na miejscu. Produkcję okien nietypowych oraz drzwi koncentrujemy w pozostawionej mniejszej hali. Tu produkcja rozpocznie się 8 stycznia.

Jakie priorytety zostały postawione przez zarząd firmy w obliczu przeprowadzki?

Priorytetem jest biuro obsługi klienta oraz serwis i dystrybucja. Te działy muszą funkcjonować w firmie niezależnie od wszystkiego. Najważniejsze zadanie dla nas, to takie przeprowadzenie zakładu, które będzie niezauważalne dla klienta. Dlatego przygotowywaliśmy się do tej akcji od miesięcy. Udało nam się tak poprowadzić produkcję, system realizacji zamówień, by klient nie odczuł wewnętrznych zmian w EKO-OKNACH. Także kwestie techniczne, takie jakie jak sieć telefoniczna, czy komputerowa będą przełączone w sposób niezauważalny dla klienta.

Kto zajmuje się przeprowadzką?

Stworzyliśmy specjalny zespół wewnątrz firmy, w którym wydzieliliśmy kilka sekcji, m. in maszyny produkcyjne, pozostałe sprzęty, administracja. Każdy zespół ma postawione zadania, które musi zrealizować w wyznaczonym terminie. W przypadku maszyn produkcyjnych, nad przeprowadzką będzie czuwała firma, która na co dzień odpowiada za ich serwis.

Jak logistycznie została rozwiązana przeprowadzka?

Przeprowadzka będzie odbywała się za pomocą naszych samochodów dostawczych oraz wózków widłowych i paletowych. Wezmą w niej udział zespoły naszych pracowników.

Firma posiada sprzęt specjalistyczny, który będzie trzeba zabezpieczyć podczas przeprowadzki. W jaki sposób zamierzacie go ochronić od zniszczenia?

Do zabezpieczenia używamy systemu zbliżonego do tego w jaki pakujemy okna na stojakach tzn. przekładek piankowych oraz taśm spinających, następnie pasów transportowych. Na co dzień sami transportujemy okna do klientów, mamy więc niemałe doświadczenie w przewożeniu kruchych i delikatnych materiałów.

Na kiedy planowane jest wznowienie produkcji i powrót do 100 proc. wydajności?

Czas przeprowadzki czyli 13 dni, to okres przenoszenia, ustawiania i uruchamiania sprzętu,a  także zaznajomienia się pracowników z nowym miejscem pracy. Wznowienie produkcji planujemy na 05.01.2009 r. Jednakże 100 % wydajności osiągać będziemy od 12.01.2009, ponieważ zakładamy 1 tydzień marginesu na nieprzewidziane okoliczności, które mogą się pojawić.

Jaki przeprowadzka będzie miała wpływ na przyszłą działalność firmy?

Przeprowadzka do nowego zakładu to przede wszystkim milowy krok dla firmy, krok w nowoczesność, przestrzeń, nowe możliwości. Najważniejsze jest jednak zwiększenie potencjału produkcji o 50 – 80 %. Nowy zakład to również udowodnienie samemu sobie, pracownikom, że nie ma rzeczy niemożliwych, że każdy cel można osiągnąć pod warunkiem, że się rozwija i przekracza granice na pierwszy rzut oka – nieprzekraczalne.

Dziękujemy
e-logistyka.pl

na zdjęciu Prezes firmy Eko-Okna, Mateusz Kłosek

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili