Wirtualne planowanie podróży koleją

Wszystko to w ramach Systemu Informacyjnej Obsługi Transportu Kolejowego – SITKol. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest intermodalna technologia planowania tras, opracowana przez firmy: Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe i HaCon.

SITKol z funduszy UE

Docelowo podróżujący koleją będą mogli już w domu zaplanować całą swoją podróż – od drzwi do drzwi – za kilkoma kliknięciami myszki komputera, pod warunkiem, że jest on podłączony do Internetu. Program SITKol jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu TEN-T (Trans – European Networks for Transport) oraz rezerwy celowej budżetu państwa w proporcji 50/50 proc. Jego celem jest usprawnienie przepływu informacji kolejowej i zcentralizowanie wiedzy o transporcie kolejowym w Polsce.
W trakcie prac pilotażowych projektu SITkol rozkład jazdy PKP, dostępny w Internecie, został rozbudowany o nowe, przydatne internautom funkcjonalności takie jak:
– planowanie podróży „od drzwi do drzwi” (w pilotażowym wdrożeniu przygotowano integrację z publiczną komunikacją aglomeracji warszawskiej – ZTM Warszawa),
– wizualizację trasy podróży na mapach,
– informację o opóźnieniach pociągów,
– planowanie podróży za pomocą telefonu komórkowego,
a w najbliższej przyszłości,  także rezerwację miejsca i zakup biletu elektronicznego przy użyciu telefonu komórkowego.

Zaplanuj podróż w Internecie

W praktyce pasażer wprowadza do komputera adres docelowy podróży. Na mapie może znaleźć stacje pośrednie i tym sposobem otrzymać szczegółowy plan podróży, ze wszystkimi połączeniami, przesiadkami i przemarszami jakie musi wykonać podczas przesiadek, co ma szczególne znaczenie w obcych miastach. Z wydrukowaną, tak dokładną trasą (możliwe jest powiększanie jej fragmentów), łatwiej jest przemieszczać się, szczególnie w nieznanych okolicach. Dodatkowo na mapie są zaznaczone ważne dla podróżnego miejsca w pobliżu zaplanowanej trasy, jak hotele, restauracje, czy np. wypożyczalnie samochodów. Łącznie jest ich 42 tys. Zintegrowane komponenty serwera mapowego firmy PTV pozwalają na wyznaczanie i obliczanie długości przemarszów z bardzo dużą dokładnością.

Podobne systemy planowania tras dla pasażerów kolei zrealizowały wspólnie firmy PTV i HaCon dla kolei niemieckich (DB), szwajcarskich (SBB), austriackich (ÖBB) i dla amerykańskiego Zarządu Transportu Południowo-Wschodniej Pensylwani (Southeastern Pennsylvania Transportation Authority – SEPTA).
System SITKol ma być w pełni gotowy do działania na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012.

źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili