Więcej gruntów dla specjalnych stref ekonomicznych

0 40

Ministerstwo gospodarki zapowiada zwiększenie stref ekonomicznych o 2 tys. ha. Resort planuje również uproszczenie procedur pozyskiwania gruntów przez specjalne strefy. 

Projekt zmian obejmuje przede wszystkim zwiększenie łącznego obszaru stref z 8 tys do 10 tys. ha, nie przewiduje natomiast wyodrębnienia dodatkowych terenów dla dużych projektów. 

Strefy, których obszar nie może przekroczyć 6352 ha, zajmują dziś 6314 ha. Jest jeszcze 1675 ha na duże projekty inwestycyjne (czyli za ponad 40 mln EUR lub tworzące 500 miejsc pracy), ale także z tej puli zostało 350 ha. Obecnie strefy zmieniają obszary na zasadzie wymienności. Poszerzenie jest możliwe tylko dla dużych inwestycji – informuje Puls BIznesu. Za tydzień projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, następnie do Komisji Europejskiej.

Resort planuje też uprościć procedury pozyskiwania gruntów przez specjalne strefy ekonomiczne. Chodzi o to, by spółki zarządzające strefami mogły nabywać grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) bez przetargu – zapowiada urzędnik resortu gospodarki. Strefy są strefy są najważniejszym instrumentem zachęt inwestycyjnych stosowanym przez rząd a skrócenie procedur jest niezmiernie ważne dla inwestorów. 
Małgorzata Grzegorczyk

Więcej: Puls Biznesu, 23.02.06

Może ci się spodobać również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. AkceptujDowiedz się więcej