8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Unijne dotacje odjadą PKP?

Jeżeli polskie koleje nie zmniejszą zadłużenia – mogą stracić prawie 5 mld euro z unijnych funduszy.

Spółka inwestująca na kolei balansuje dziś na krawędzi przepaści. Za modernizację linii kolejowych odpowiada firma PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka jest w bardzo złej kondycji finansowej, ma problemy z wypłacaniem zaliczek na inwestycje i płaceniem na czas swoim podwykonawcom – czytamy w ‘Gazecie’.

– Z tego powodu możemy mieć bardzo duże problemy z wykonywaniem kontraktów współfinansowanych z funduszy unijnych – ostrzega Mirosław Chaberek, wiceminister transportu ds. kolei. Dla kolei niewykorzystanie dotacji unijnych to dramat: zastrzyk unijnych euro miał postawić je na nogi i zbliżyć do poziomu europejskiego. Za ponad 4,8 mld euro w latach 2007-13 kolej miała wyremontować 1556 km torów i kupić nowe wagony albo odnowić stare. Pociągi miały jeździć szybciej. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie.

Żeby wykorzystać unijne pieniądze, PKP PLK musi dysponować gotówką. Ponieważ Unia zazwyczaj płaci po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji, pieniądze są potrzebne nie tylko na wkład własny projektu, ale też na pokrycie kosztów inwestycji do momentu, kiedy z Brukseli nadejdą pieniądze. W przypadku projektów kolejowych to setki milionów złotych.

Póki, co PLK z opóźnieniem płaci wykonawcom, nie ma też srodków na zapłacenie VAT, którego Bruksela nie refunduje.

– PLK ma duże zaległości. To problem dla wykonawców robót. Inwestycje planowane w kolejnych miesiącach są zagrożone, do PLK już pukają komornicy. W najgorszym przypadku trzeba będzie wstrzymać inwestycje, żeby nie doprowadzić do upadłości firmy – mówi ‘Gazecie’ Maria Wasiak, członek zarządu PKP SA. Decyzję o wstrzymaniu prac musiałaby wtedy podjąć PLK.

Leszek Baj, Maciej Kuźmicz
Więcej: Gazeta Wyborcza, 26.02.2007

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili