STL – listopad 2007

 Listopadowa edycja miesięcznika Spedycja Transport Logistyka jest już dostępne. Jak finansować pojazdy firmowe? W jaki sposób zarządzać ponadgabarytem? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w nowym STL.

Wydarzenia

WROLOG 2007 – inżynieria procesów logistycznych 

W dniach 27-28 września br. we Wrocławiu odbyło się III Wrocławskie Forum Logistyki i Technologii Logistycznych, WROLOG-2007 pod hasłem: „inżynieria procesów logistycznych”, organizowane przez Politechnikę Wrocławską, Akademię Ekonomiczną im. Oskara Langego we Wrocławiu, Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Logistyczne Odział Dolnośląski.

Wielton idzie na giełdę

Największy polski producent naczep i przyczep, firma Wielton, planuje jeszcze w tym roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Fundusze pozyskane z emisji akcji firma zamierza rozbudować istniejący zakład produkcyjny w Wieluniu. Wielton nie wyklucza też przejęcia któregoś z producentów naczep w kraju, lub za granicą.

Z ziemi polskiej… na wschód 

4 października odbyło się oficjalne otwarcie nowej montowni samochodów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa, należącej do spółki MAN Nutzfahrzeuge. W uroczystości otwarcia uczestniczyło ponad 500 gości, w tym top management MAN Nutzfahrzeuge i koncernu MAN AG, przedstawiciele przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę fabryki oraz przedstawiciele władz lokalnych. Nową montownię pobłogosławił arcybiskup krakowski Stanisław Dziwisz. W zakładach produkowane będą ciężkie samochody ciężarowe MAN o DMC powyżej 16 ton, przede wszystkim seria MAN TGA WorldWide, przeznaczona na rynki wschodnie. Fabryka w Niepołomicach to już trzeci zakład MAN w Polsce.

Ciężarowe i dostawcze nagrody roku

Znamy już laureatów nagród Ciężarówki i Samochodu Dostawczego Roku na rok przyszły. Tytuł „Truck of the Year 2008” otrzymały najnowsze modele MAN TGX/TGS (o których szerzej piszemy w tym numerze STL). Zwycięzcami w kategorii „Van of the Year 2008” zostały połączone siły włosko-francuskie w postaci „trojaczków z Sevel” – modeli Citroën Jumpy, Fiat Scudo i Peugeot Expert. Rozstrzygnięcie plebiscytu i wręczenie nagród miało miejsce podczas zakończonych kilka dni temu, amsterdamskich targów The European Road Transport Show.

Kolejne śląskie centrum logistyczne 

W Sosnowcu na dawnych, pokopalnianych nieużytkach powstało Śląskie Centrum Logistyczne. Biuro Inwestycji Kapitałowych Kraków oddało tam pierwszy magazyn, wybudowany kosztem 11 mln zł. Docelowo zlokalizowane na 13,5 ha, sosnowieckie centrum będzie oferowało łącznie 65 tys. m2 powierzchni. Ma w nim pracować 100 osób.

Nowy serwis DAF 

W podpoznańskich Komornikach zainaugurowała działalność nowa stacja serwisowa firmy ESA Trucks Poznań, autoryzowanego dealera marki DAF. Zlokalizowana obok autostrady A2 stacja umożliwia jednoczesną obsługę kilkunastu pojazdów ciężarowych. Inauguracja nowego obiektu była też okazją do podsumowania osiągnięć i przedstawienia planów rozwoju sieci serwisowej DAF w Polsce.

Politycy o bezpieczeństwie na drodze 

W okresie kampanii przedwyborczej politycy często obiecują przysłowiowe „gruszki na wierzbie”, a ich obietnice dotykają też modnego tematu budowy autostrad, jak i innych aspektów związanych z ruchem drogowym. 8 października br., na dwa tygodnie przed wyborami w siedzibie Banku Światowego odbyła się publiczna debata z udziałem polityków największych partii na temat poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wspólnie z redakcją gospodarczą „Dziennika” The Wall Street Journal Polska. Zobaczmy, co na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego mówili przedstawiciele poszczególnych partii, by za jakiś czas zweryfikować ich plany i obietnice.

Finansowanie

Jak finansować pojazdy firmowe

Większość firm, zwłaszcza małych, wciąż woli kupować samochody służbowe za gotówkę, rzadziej na kredyt. Z roku na rok staje się popularniejszy leasing, rozwija się też branża CFM, czyli finansowanie i zarządzanie flotą przez firmy zewnętrzne.

Leasing środków transportu drogowego

Leasing jest najprostszym, najszybszym i najbardziej opłacalnym podatkowo źródłem finansowania inwestycji. Jest on korzystny zarówno dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i tych, którzy modernizują swoje firmy.

Wynajmujemy coraz więcej 

Podobnie jak producenci większości środków transportu, również firmy finansujące odnotowują świetne wyniki w sprzedaży usług. Według ostrożnych szacunków obroty w branży finansowej mogą zwiększyć się nawet o 50 procent. Tak dobrej koniunkturze z pewnością sprzyja wiele inwestycji oraz stabilny rozwój gospodarki.

Prawo

Podatki i cła – więcej r""óżnic czy podobieństw (część II)

Oprócz działalności podstawowej, opisanej w pierwszej części artykułu, obydwie administracje – skarbowa i celna – zajmują się kontrolą podmiotów gospodarczych w celu ustalenia, czy przepisy prawa nie są naruszane.

Zarządzanie

Outsourcing procesów biznesowych 

Skoncentruj się na swoim biznesie, a całą resztę procesów temu towarzyszących pozostaw do wykonania innym, wyspecjalizowanym w danym zagadnieniu specjalistom – tak w jednym zdaniu można streścić istotę outsourcingu. Dziś takim specjalistom można zlecić nie tylko procesy, do których już przywykliśmy, jak usługi transportowe, magazynowe czy nawet cały obszar logistyki. Coraz częściej wyspecjalizowanym firmom powierza się odpowiedzialność za szereg innych procesów biznesowych, począwszy od księgowości, poprzez korespondencję masową, aż po organizowanie i obsługę sieci sprzedaży produktów. O rozwoju tego typu usług outsourcingowych rozmawiamy z Tomaszem Słowińskim – zarządzającym grupą Neo BPO.

Logistyka – technologia

Niebezpieczne paletowe podróbki 

Podrabianie owalnego znaku EPAL na europaletach jest tak powszechne jak wszywanie sfałszowanych metek markowych ubrań do tureckiej czy chińskiej masówki. Jednak w tym przypadku nie chodzi bynajmniej o względy estetyczne, ale o bezpieczeństwo. Podrobiona europaleta może być bardzo niebezpieczna i nawet doprowadzić do wypadku.

EUROPAL – Partnerem Transportowców 

Przypomina mi się tekst reklamy radiowej firmy Europal: „Skończą Twoje się kłopoty i zarobisz parę złotych, używane masz palety do nas bracie śmiało wal”. Reklama miała na celu dotarcie do kierowców firm transportowych. Ale to była stara piosenka i dawne czasy. Dziś Europal zwraca się do właścicieli firm transportowych i spedycyjnych z propozycją szeroko idącej współpracy.

Transport kolejowy

Kolej na prywatnych 

Prywatni przewoźnicy działający w Polsce umacniają swoją pozycję na rynku kolejowych przewozów towarowych. Choć nie można powiedzieć, że odbywa się to bez problemów.

Koleje litewskie 

Obecne struktury administracyjne kolei litewskich (LG) powstały po odzyskaniu w marcu 1990 r. niepodległości Republiki Litewskiej. Koleje LG obsługują potrzeby transportowe kraju o powierzchni 65,3 tys. km2, zamieszkałego przez 3,4 mln ludności. Usługi transportowe są realizowane na sieci eksploatacyjnej kolei długości 1782 km. Gęstość linii wynosi 2,73 km/100 km2 powierzchni kraju.

Transport

Zarządzać ponadgabarytem? – to możliwe

Ciągły wzrost zapotrzebowania rynku na transport ponadgabarytowy, przy rosnącej konkurencji wśród dostawców usług transportowych sprawia, że firmy specjalizujące się w tego typu przewozach poszukują nowoczesnych narzędzi informatycznych wspierających ich obsługę. Jak nowoczesne rozwiązania informatyczne mogą wspierać projektowanie i wykorzystanie łańcucha logistycznego dla takiego transportu?

TISYS wspiera procesy transportowe 

Nowoczesne systemy informatyczne coraz częściej stają się nieodzownym narzędziem pracy transportowca. Dostawcy oprogramowania oferują szereg zróżnicowanych rozwiązań wspomagających pracę spedytorów i załadowców. Jednym z takich systemów jest TISYS, oferowany od niedawna również na polskim rynku przez niemiecką firmę Transporeon.

System szkolenie kierowców wciąż niedopracowany

Już za niespełna rok, bo od 10 września 2008 r. zaczną obowiązywać nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy kat. D1 i D. Kandydaci na kierowców, poza kursem prawa jazdy będą musieli przejść dodatkowe szkolenie – długotrwałą kwalifikację wstępną, obejmującą m.in. szkolenia jady w warunkach ekstremalnych. Rok później podobny wymóg obejmie kierowców ubiegających się o kategorię C1, C i C+E. Nowe wymogi wciąż budzą liczne kontrowersje zarówno wśród kandydatów na kierowców, jak i w ośrodkach szkolenia. Nowym przepisom nie towarzyszą bowiem żadne wytyczne kto, jak i gdzie ma przeprowadzać te wymagające szkolenia.

Transport – technologia, pojazdy

MAN TGX i TGS – Trucknology drugiej generacji 

MAN Nutzfahrzeuge zaprezentował nowe pojazdy najcięższego segmentu. Na bazie sprawdzonego modelu TGA, MAN stworzył dwa nowe typoszeregi – TGX do ruchu dalekobieżnego i TGS na trasy średnie i krótkie, do dystrybucji oraz zastosowań specjalistycznych, w tym budowlanych. Prace projektowe i testy trwały trzy lata, pochłaniając 100 milionów euro. W efekcie powstały dwa modele, które mają kontynuować sukces modelu TGA, w tym najmocniejszy samochód ciężarowy, produkowany seryjnie w Europie – wersja z silnikiem V8 o mocy 680 KM.

Mercedes PowerShift – korzyść dla wszystkich 

Przewoźnicy, jak i sami kierowcy coraz częściej przekonują się do zalet zautomatyzowanych skrzyń biegów w pojazdach ciężarowych. Zautomatyzowany układ odciąża kierowcę od dodatkowego obowiązku, szybciej zmienia biegi i dobiera je optymalnie do zaistniałych warunków, a w konsekwencji pozwala na obniżenie poziomu zużycia paliwa. O tym, że przyszłość tkwi w skrzyniach zautomatyzowanych przekonany jest Mercedes-Benz. Od początku przyszłego roku w modelu Acros to zautomatyzwana skrzynia będzie wyposażeniem standardowym.

Varia

Trudna logistyka Formuły 1 

Na każdy z wyścigów Formuły 1 trzeba przesłać sprzęt i wyposażenie ważące 300 t – w sumie 20 tys. części. Wymaga to dużego doświadczenia i znakomitej organizacji, dlatego też na globalnego partnera i oficjalnego dostawcę dla Formuły1 wybrano DHL.
 

Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl 
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili