12.5 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Spedycja Transport Logistyka – maj 2008

Rząd zapowiada, że w 2014 roku ruszy w Polsce budowa kolei dużych prędkości. Czy za 15 lat Polacy będą już jeździć szybkimi pociągami? Czy jesteśmy w stanie dogonić Francuzów? To jeden z majowych tematów w STL.

Wydarzenia

Logistyka w dobrych rękach – VII Forum Młodej Logistyki 

Jakie działania podjąć, żeby z podupadłej i źle zarządzanej, lokalnej firmy transportowej stworzyć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo logistyczne? Takie właśnie ambitne i trudne zadanie postawili eksperci przed studentami uczestniczącymi w VII Forum Młodej Logistyki. Spotkanie to tradycyjnie zorganizowali członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej, działającego przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, zapraszając do udziału logistyczne koła naukowe z całej Polski, a nawet gości specjalnych z francuskiej uczelni w Redon.

Złoty Pas 2008 – coroczny program badania jakości środków mocujących

Jak ujawniają kontrole drogowe, poziom wiedzy uczestników przewozu związany z wymaganiami technicznymi pojazdów, czy przepisami w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych stale się poprawia. Niestety, mimo to zabezpieczenie ładunku pozostawia wiele do życzenia. Jak pokazują obserwacje podstawowym elementem mocującym ładunek jest pas. Często jest tak, że sam fakt posiadania kilku pasów poprawia samopoczucie kierujących. Czy to jednak wystarczy? Praktyka pokazuje że nie! Sam fakt posiadania środków mocujących nie poparty wiedzą o sposobie ich doboru oraz kryteriach oceny ich wytrzymałości nie pozwala na dobre zabezpieczenie ładunku.

Pinnacle wchodzi do Polski 

Na polskim rynku powierzchni magazynowych pojawił się nowy gracz. Pinnacle Central & Eastern Europe jest deweloperem wyspecjalizowanym w budowie i zarządzaniu powierzchniami magazynowymi i przemysłowymi. Polska spółka nabyła już 35 hektarów gruntu w Gądkach pod Poznaniem, gdzie chce wybudować 176 tys. m2 powierzchni magazynowych. Planuje też kolejne inwestycje o handlowej nazwie PointPark w najważniejszych lokalizacjach, o łącznej powierzchni 500 tys. m2.

Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGISTEX 2008 

Blisko 2 tys. odwiedzających,71 wystawców z 8 krajów Europy – Austrii, Belgii, Czech, Holandii, Litwy, Niemiec, Włoch oraz Polski, dwa razy większa powierzchnia wystawiennicza niż w 2007 roku – to wynik zorganizowanych po raz drugi Targów LOGISTEX.

""Logistyka – technologia

Wózkowe nowości 2008 

Majowe targi CeMAT w Hanowerze tradycyjnie będą areną, na której swoje nowości zaprezentują wiodący producenci wózków widłowych. Innowacyjne napędy, systemy sterowania, zwiększone udźwigi to tylko niektóre z parametrów, na które należy zwracać uwagę. Bez wątpienia dużą wagę przywiązuje się również do designu, wózek widłowy czy ciągnik też mogą być po prostu ładne. Przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą” wciąż jest przecież aktualne.

Wózek chętnie wynajmę

Dzisiaj nie ma już chyba firmy, zajmującej się sprzedażą wózków widłowych, która nie poszerzyła swoich usług o wynajem. Bo „pożyczanie” wózków staje się coraz popularniejsze. Wynajem może się po prostu opłacać! Jeśli firma decyduje się na zakup wózków, musi wyłożyć gotówkę, ewentualnie wziąć kredyt i wraz z odsetkami go spłacać. Do tego dochodzą koszty obsługi serwisowej, które rosną, gdy wózki są starsze. Aż w którymś momencie są już tak wyeksploatowane, że trzeba je wymienić na nowe. I znów myśleć o gotówce na ten cel. Tak więc w określonych przypadkach wynajem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że wózki można „pożyczyć” na krótszy lub dłuższy czas.

Transport

Intermodalni szykują się do natarcia 

PCC Rail zamierza wybudować terminal kontenerowy na nabrzeżu fińskim na Ostrowie Grabowskim o zdolnościach przeładunkowych 150-200 tysięcy tirów. CTL Logistics z sukcesem przeprowadził pierwszy przewóz kontenerowy z Gdańska do Kolonii. Jak donosi najnowszy Baltic Container Outlook 2007, wyniki za ubiegły rok plasują Polskę na czwartym miejscu w rankingu państw o największych obrotach kontenerowych w północno – wschodnim rejonie Europy. Czy to zwiastun dynamicznego rozwoju transportu intermodalnego? A może jeszcze za wcześnie na świętowanie, tym bardziej, że w naszym kraju tego typu transport to wciąż zaledwie kilka procent ogółem przewożonych towarów.

ITD wprowadza jasne zasady kontroli 

Po raz pierwszy w historii polskiej Inspekcji Transportu Drogowego, Główny Inspektor Transportu Drogowego wydał dokument, którego celem jest ujednolicenie praktyki kontrolnej na polskich drogach.

Czy duży może więcej?

W najnowszej historii transportu europejskiego można zauważyć, że powiększanie się firmy transportowej jest możliwe tylko do pewnego momentu. Walka o klienta doprowadziła ceny niebezpiecznie blisko progu opłacalności, więc bardzo ważną rolę odgrywa tu odpowiednie jej kalkulowanie oraz monitorowanie kosztów.

Transport kolejowy

Kiedy koleje dużych prędkości w Polsce?

Rząd zapowiada, że w 2014 roku ruszy w Polsce budowa kolei dużych prędkości. Czy za 15 lat Polacy będą już jeździć szybkimi pociągami? Czy jesteśmy w stanie dogonić Francuzów, którzy mają najszybszą i najlepszą kolej nie tylko w Europie, ale także na świecie?

Usługi KEP

Kolporter Express debiutuje na rynku kurierskim 

Kolporter SA – największy dystrybutor prasy i książek w Polsce – zadebiutował na rynku usług kurierskich, wprowadzając nową markę – Kolporter Express. W ciągu trzech pierwszych miesięcy działalności firma podpisała umowy o współpracy z ponad 600 klientami. W ciągu trzech lat Kolporter chce stać się największą polską firmą kurierską.

Trendy i kierunki rozwoju rynku KEP 

Rynek KEP w najbliższych latach czeka nadal intensywny rozwój. Firmy będą w dalszym ciągu rozbudowywać swoją sieć operacyjną poprzez zakup infrastruktury logistycznej i informatycznej. Będą także rozwijać swoje usługi dla odpowiednich branż i segmentów klientów.

Transport – technologia, pojazdy

Oszczędnie i ekologicznie – Castrol Elixion Low SAPS 

Firma Castrol wprowadza do oferty nowy olej silnikowy Elixion Low SAPS klasy 5W-30, najnowsze osiągnięcie w dziedzinie środków smarnych dla pojazdów użytkowych. Olej Elixion Low SAPS klasy 5W-30 to jedyny olej silnikowy 5W spełniający normy ACEA E6 i E7 oraz jedyny europejski olej silnikowy 5W zgodny z najnowszymi normami OEM.

Wygodnie i wydajnie – MAN TGS 

Następca modelu TGA – seria TGX/TGS zawitała również do branży budowlanej. Do roli wywrotek, betonomieszarek czy podwozi hakowych stworzony jest właśnie TGS, wyposażony w węższą, ale również komfortową kabinę. MAN wyznacza tym samym nowe standardy. Dotychczas wielu producentów, ale i użytkowników uważało, że kierowcom przewożącym żwir czy beton na krótkich trasach nie jest potrzebny komfort. Monachijska ciężarówka zmienia to podejście: na budowie trzeba wykonywać znacznie więcej męczących manewrów, często w ograniczonej przestrzeni i przy dużym natężeniu ruchu. Wtedy znacznie szybciej można docenić precyzyjny układ kierowniczy, zawieszenie i kabinę, w której wypoczywa się nawet podczas jazdy!

Z gwiazdą na budowie 

Segment ciężkich pojazdów budowlanych obecnie przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Liczne inwestycje drogowe oraz budowlane i perspektywa jeszcze większego nasilenia prac w najbliższej przyszłości (w tym plany budowlane związane z Euro2012) sprawiają, że firmy transportowe, operujące w branży budowlanej coraz bardziej rozszerzają swoje floty pojazdów. W ubiegłym roku liderem w sprzedaży podwozi budowlanych (zwłaszcza o więcej niż jednej osi napędzanej) był Mercedes-Benz. Zobaczmy, jak przedstawia się oferta tego producenta i cały segment rynku pojazdów budowlanych.

Renault Kerax i Premium Lander – dwa sposoby na transport budowlany

Segment ciężkich pojazdów budowlanych obecnie przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Liczne inwestycje drogowe oraz budowlane i perspektywa jeszcze większego nasilenia prac w najbliższej przyszłości (w tym plany budowlane związane z Euro2012) sprawiają, że firmy transportowe, operujące w branży budowlanej coraz bardziej rozszerzają swoje floty pojazdów. W ubiegłym roku liderem w sprzedaży podwozi budowlanych (zwłaszcza o więcej niż jednej osi napędzanej) był Mercedes-Benz. Zobaczmy, jak przedstawia się oferta tego producenta i cały segment rynku pojazdów budowlanych.

DAF bliższy branży budowlanej 

Za dynamicznie rozwijającą się branżą budowlaną podążają też producenci pojazdów ciężarowych, dostarczając jednocześnie coraz doskonalsze pojazdy, odpowiadające wymogom i potrzebom budowlańców. Tym kierunkiem podąża też DAF, wprowadzający właśnie serię ulepszeń w serii CF kierowanej m.in. do branży budowlanej.
 
Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili