Spedycja Transport Logistyka – Luty 2008

Spedycja Transport Logistyka – luty 2008 (80)

 Wydarzenia

(Nie) nowe problemy branży TSL 2008
Czy polska branża TSL ma szansę na „irlandzki cud”? Sami przedstawiciele branży mówią śmiało, że tak, pod warunkiem skutecznego i szybkiego rozwiązania problemów, z jakimi logistycy, transportowcy i spedytorzy borykają się niezmiennie od wielu lat. Czy znajdą one rozwiązanie właśnie teraz, czy też w przyszłorocznych podsumowaniach znów o nich usłyszymy? Nad najważniejszymi, ale wcale nie nowymi problemami środowiska TSL do rozwiązania w 2008 roku debatowali uczestnicy noworocznego spotkania Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, które odbyło się 16 stycznia w Warszawie.

VII Forum Młodej Logistyki
Czy w logistyce bardziej liczy się doświadczenie, czy świeże spojrzenie? Takie pytanie stawiają przed sobą organizatorzy VII Forum Młodej Logistyki. Konferencja organizowana przez Studenckie Koło Logistyki Stosowanej przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej tradycyjnie ma zbliżać teorię z praktyką. FML to spotkanie studentów z praktykami branży TSL.

Pod nowym szyldem, wciąż na czele
Polski dział korporacyjnych rozwiązań mobilnych (Enterprise Mobility business – EMb) firmy Motorola (w skład którego wchodzi dawny Symbol Technologies) podsumował rok 2007 i przedstawił plany na bieżący. Firma zarówno globalnie, jak i na polskim rynku pomyślnie przeszła proces integracji i zrealizowała kilka dużych kontraktów.

Powierzchnie magazynowe

Nowoczesnych magazynów przybywa, ceny rosną
Według firmy Cushman & Wakefield, światowego doradcy w zakresie nieruchomości, w 2007 r. w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową. Do głównych czynników wzrostu popytu należały: utrzymująca się dobra koniunktura, rosnąca wartość inwestycji zagranicznych oraz atrakcyjne położenie. W Polsce rynek powierzchni magazynowych rozwija się szybciej niż w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2007 r. zasoby wzrosły o 40 proc., a popyt był wyższy aż o 53 proc. w porównaniu do 2006 r.

Sytuacja na rynku magazynowo-dystrybucyjnym w Polsce
Polska jest największym rynkiem magazynowym i dystrybucyjnym w regionie, o czym świadczą wyniki osiągnięte w 2007 roku, które po raz kolejny potwierdziły, że popyt i podaż dynamicznie rosną co roku. Możemy to zauważyć, porównując dane za 2006 i 2007 rok dotyczące zasobów, pustostanów czy też zawartych transakcji.

Firmy kurierskie

Branża kurierska – barometr i motor rozwoju gospodarki
Polska jest największym rynkiem magazynowym i dystrybucyjnym w regionie, o czym świadczą wyniki osiągnięte w 2007 roku, które po raz kolejny potwierdziły, że popyt i podaż dynamicznie rosną co roku. Możemy to zauważyć, porównując dane za 2006 i 2007 rok dotyczące zasobów, pustostanów czy też zawartych transakcji.

Zachować jakość na co dzień
Z Robertem Mianowskim, Dyrektorem Generalnym TNT Express Poland, rozmawia Elżbieta Haber.

Pierwsza setka za nami
DHL rozwija swoją sieć punktów nadawania przesyłek – DHL SERVICEPOINT. Pod koniec roku działały one już w 35 miastach w całej Polsce, a liczba przesyłek nadawanych miesięcznie wzrosła o 400 proc. Setny punkt tego typu uruchomiono w Punkcie Informacyjnym największego centrum handlowego na Śląsku – Silesia City Center w Katowicach.

Transport

Chcemy współpracować z przewoźnikami
Z Tomaszem Połciem, Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, rozmawia Elżbieta Haber

Z przewoźnika w operatora
W ostatnim czasie można zauważyć, że część przewoźników, którzy dotychczas prowadzili wyłącznie transport oferuje inne usługi. Proponujemy prześledzić ten proces na przykładzie firmy pana Zygmunta Sieńko, właściciela firmy Trans-Port i założyciela Wrocławskiego Centrum Logistycznego.

Transport – technologia, pojazdy

""Najmniejszy z użytkowych Citroënów
Przed kilkoma miesiącami Citroën zaprezentował po raz pierwszy swój nowy model Nemo – mały samochód użytkowy (bliźniaczy z Fiatem Fiorino i Peugeotem Bipper), uzupełniający obecną rodzinę dostawczych modeli Berlingo, Jumpy i Jumper. Od marca 2008 ten mały samochód dostawczy znajdzie się w sprzedaży na rynku polskim. Znane są już ceny i dostępne wersje.

Pierwszy MAN TGX u polskiego odbiorcy
Pierwszy egzemplarz nowego modelu MAN TGX trafił do klienta w Polsce.1 lutego w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem kluczyki do pierwszego TGX na polskich drogach odebrał z rąk Janusza Ciżyńskiego, dyrektora sprzedaży MAN-Star Trucks, Wojciech Kraus, dyrektor i pełnomocnik zarządu Ricö w Polsce.

Niespodziewany rekord – rynek samochodów ciężarowych
Po rekordach w sprzedaży samochodów ciężarowych w 2006 roku mało kto spodziewał się, że kolejny, 2007 rok, przyniesie równie dobre wyniki. Tymczasem gospodarcza rzeczywistość przeszła najśmielsze oczekiwania i rynek sprzedaży samochodów ciężarowych urósł o ponad połowę.

Varia

Odkrywanie prawdy o zyskach
„Odkrywanie prawdy o zyskach” Tomasza M. Zielińskiego to książka, która w bardzo przejrzysty i przystępny sposób wyjaśnia czytelnikom zawiłości koncepcji rachunku kosztów działań (Activity Based Costing/Management), pokazując jednocześnie, jak menedżerowie mogą skutecznie podnosić zyskowność swoich przedsiębiorstw.

Zabezpieczanie Ładunków – Poradnik praktyczny
Mocną stroną nowej broszury jest prezentacja problematyki mocowania ładunków od strony najczęściej popełnianych błędów. Nie zajmuje się ona teorią lecz praktyką – wskazując jednocześnie, że łamanie przepisów może zostać ukarane.
 
Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl
 
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
 
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł