5.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Spedycja Transport Logistyka (4/2008)

 Wózki uszyte na miarę, nowoczesne naczepy, hamujące rynek stawki dostępu do torów – to tylko część artykułów zamieszczonych w kwietniowym wydaniu miesięcz- nika Spedycja Transport Logistyka

Wydarzenia

IV edycja warsztatów logistycznych Wincanton 

27 marca w hotelu InterContinetal w Warszawie odbyły się warsztaty Forum Logistyki Wincanton zorganizowane dla menedżerów firm z całej Polski. Tematem przewodnim warsztatów było: „partnerstwo wobec wzrostu kosztów w procesie logistycznym – szanse i zagrożenia”

Baltic Container Conference: Think Big 

Konteneryzacja jest przyszłością transportu morskiego, dlatego temu tematowi poświęcono tegoroczną edycję Baltic Container Conference, która odbyła się 5 i 6 marca w Gdańsku. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób z Polski i krajów bałtyckich, reprezentantów firm transportowych, portów i operatorów terminali kontenerowych, międzynarodowych organizacji morskich oraz instytucji.

Logistyka – technologia

Wózki uszyte na miarę 

Jeżdżące komputery – tak o systemowych wózkach magazynowych do obsługi regałów na dużych wysokościach mówią ci, którzy nimi pracują. W tym stwierdzeniu nie ma ani krzty przesady. Stopień „nafaszerowania” ich elektroniką już dzisiaj osiąga niespotykaną w innych konstrukcjach skalę.

Logistyka

Jak zarządzać czasem załadunku i rozładunku

Organizacja procesu załadunku i rozładunku ma decydujący wpływ na terminowość i optymalne wykorzystanie dostępnych środków. Centrum dystrybucyjne jest zatem jednym z najbardziej znaczących punktów łańcucha transportowego. Dokładne rozplanowanie czasowe poszczególnych czynności ma decydujący wpływ na dotrzymanie terminu frachtu.

""Transport kolejowy

Stawki dostępu do torów hamują rynek 

Bardzo wysokie stawki dostępu do infrastruktury kolejowej hamują rozwój rynku przewozów kolejowych. Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte decyzje o obniżeniu stawek dostępu, grozi nam trwałe zahamowanie rozwoju rynku. To główne wnioski z konferencji Zmieniamy Polski Przemysł, która odbyła się 31 stycznia 2008 roku w salach warszawskiego Hotelu Sheraton.

Równy dostęp do infrastruktury warunkiem rozwoju przewozów kolejowych 

Z dr Mirosławem Antonowiczem, wiceprezesem ds. Regulacji Rynku Kolejowego Urzędu Transportu Kolejowego, rozmawia Janusz Mincewicz.

Transport

Jak zapewnić bezpieczeństwo transportu drogowego nie zmniejszając konkurencyjności

Okrągły Stół Bezpieczeństwa Drogowego to kolejna inicjatywa Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Tematem przewodnim dyskusji było „Jak zapewnić bezpieczeństwo transportu drogowego nie zmniejszając jego konkurencyjności?”. W pierwszej debacie do dyskusji na temat bezpieczeństwa w branży transportowej usiedli razem reprezentanci instytucji rządowych, Parlamentu, instytutów badawczych i środowisk mających wpływ na politykę transportową państwa.

Szofer to ma klawe życie

No i waruneczki klawe. Gdy nie złapie go Inspekcja, na swe obowiązki kładzie „labę”… Tak, parafrazując tekst znanej piosenki, można by krótko opisać zmianę w mentalności pracowników – kierowców, która zaszła w ostatnim czasie w Polsce. Kierowca, którego warsztat pracy mieści się w kabinie pojazdu, zwykle jest najbardziej lojalny wobec pieniędzy. Nie ma znaczenia, dla kogo jeździ, jeśli tylko wynagrodzenie się zgadza.

Transport – technologia, pojazdy

Nowoczesne naczepy 

Wybór naczep dostępnych na polskim rynku może przyprawić o zawrót głowy. Klient bez trudu znajdzie pojazd najlepiej spełniający jego wymagania i potrzeby, wraz z solidną obsługą posprzedażną, wynikającą z coraz gęściejszej sieci biur sprzedaży i placówek serwisowych. Powoli znika problem dostępności i chętni do zakupu naczep w wielu przypadkach mogą otrzymać pojazd od ręki. Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczący naczep oferowanych w Polsce.

Nowe wcielenie Renault Magnum 

Renault Trucks prezentuje nową wersję flagowego pojazdu Renault Magnum. Magnum 2008 pod zmienionym designem zapewnia jeszcze wyższy komfort dzięki bardziej przestronnej kabinie.

Nowy Mercedes-Benz Actros 

Mercedes-Benz Actros, po 6 latach produkcji aktualnej wersji, doczekał się następcy. Choć nowy model będzie miał swoją światową premierę dopiero na jesiennych targach IAA w Hanowerze, a jego produkcja ruszy w lipcu, to zamówienia na niego zbierane są już od końca stycznia. Mieliśmy okazję przyjrzeć się mu bliżej podczas statycznej prezentacji dla europejskich dziennikarzy w siedzibie koncernu.

Miejski ciężarowiec – Ford Transit Connect T 220 SWB 

Jak rozwiązać problem „ostatniej mili” w dostawie towarów do coraz bardziej zatłoczonych i ciasnych obszarów miejskich? Tam, gdzie kubatura nie jest najważniejszym czynnikiem, sprawdzi się miejski samochód dostawczy – Ford Transit Connect. Jednak kompaktowe rozmiary idą w parze z całkiem sporą pojemnością ładunkową i bardzo przyzwoitą ładownością. Do tego dynamiczny silnik i niezłe wyposażenie czynią z Connecta wygodne narzędzie do codziennej pracy.

Varia

Marcus Gronholm świętował w Polsce 

Dwukrotny zwycięzca rajdowych Mistrzostw Świata – Marcus Gronholm, świętował swoje 40 urodziny w warszawskiej Reducie, gdzie przybył na zaproszenie zespołu BP-Ford.
 
Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili