1.6 C
Warszawa
wtorek, 29 listopada, 2022

Rosyjski GPS

Glonass -rosyjska konkurencja amerykańskiego GPS i europejskiego Galileo. 

Pod koniec 2006, rosyjski system nawigacji satelitarnej Glonass, zostanie udostępniony cywilnym użytkownikom w Rosji, a na całym świecie w 2009 r. – zapowiedział minister obrony Rosji Siergiej Iwanow podczas. 

Glonass pozwala na precyzyjne namierzanie obiektów ,na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska, jak również- częstotliwość umożliwiającą lokalizowanie z dokładnością do 100 m, do cywilnego zastosowania. 

Rosjanie mają też problemy z systemem, dlatego jak dotąd cywilni użytkownicy nie mogli korzystać z Glonass.  Z 24 satelitów, które przed dekadą obsługiwały Glonass, na orbitach pozostało 17 obiektów, często starej konstrukcji, o krótkim okresie eksploatacji. 

Korzystając z gigantycznych dochodów z eksportu ropy naftowej, władze Rosji zamierzają jednak sfinansować wyposażenie Glonass w nowej konstrukcji satelity, o żywotności ponad 7 lat. 

Więcej: Gazeta Wyborcza, 22.03.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
289ObserwującyObserwuj
spot_img

Firmy godne poznania – PROMAG

Cykl artykułów zamieszczanych na łamach portali i czasopism przedstawiający Polskie dynamiczne i innowacyjne firmy związane z Poznaniem i warte poznania. Dziś w cyklu „firmy warte...

Z ostantiej chwili