7.9 C
Warszawa
sobota, 24 lutego, 2024

Rosyjski GPS

Glonass -rosyjska konkurencja amerykańskiego GPS i europejskiego Galileo. 

Pod koniec 2006, rosyjski system nawigacji satelitarnej Glonass, zostanie udostępniony cywilnym użytkownikom w Rosji, a na całym świecie w 2009 r. – zapowiedział minister obrony Rosji Siergiej Iwanow podczas. 

Glonass pozwala na precyzyjne namierzanie obiektów ,na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska, jak również- częstotliwość umożliwiającą lokalizowanie z dokładnością do 100 m, do cywilnego zastosowania. 

Rosjanie mają też problemy z systemem, dlatego jak dotąd cywilni użytkownicy nie mogli korzystać z Glonass.  Z 24 satelitów, które przed dekadą obsługiwały Glonass, na orbitach pozostało 17 obiektów, często starej konstrukcji, o krótkim okresie eksploatacji. 

Korzystając z gigantycznych dochodów z eksportu ropy naftowej, władze Rosji zamierzają jednak sfinansować wyposażenie Glonass w nowej konstrukcji satelity, o żywotności ponad 7 lat. 

Więcej: Gazeta Wyborcza, 22.03.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili