Rekordowe wyniki finansowe PKP CARGO

Na koniec pierwszego kwartału Grupa PKP CARGO miała 58 proc. udziału w rynku towarowych przewozów kolejowych pod względem wykonanej pracy przewozowej oraz 47 proc. pod względem masy. W ujęciu rocznym praca przewozowa wzrosła o 4 proc., do poziomu 6,6 mld tonokilometrów w pierwszym kwartale 2014 roku, a przewieziona masa o 2 proc., do 25,3 mln ton. Wzrosła także średnia odległość przewozu: do 259,6 km, wobec 252,5 km przed rokiem.


Przy nieznacznie (o 1 proc.) niższych przychodach (1 040 mln zł), Grupa PKP CARGO obniżyła koszty operacyjne o 6 proc. (czyli o 65 mln zł) w ujęciu rocznym. Pozwoliło to na wzrost wyniku EBITDA o 50 proc., do 159,3 mln zł, a zysku netto do 57,5 mln zł z 1,4 mln zł przed rokiem.


Wzrost przewozu kruszyw oraz metali i rud


W podstawowych segmentach działalności przewozowej wzrosły przewozy kruszyw i materiałów budowlanych (o 81 proc. rdr, 1,1 mld tonokilometrów), co było wynikiem aktywnej polityki sprzedażowej oraz ożywienia w sektorze inwestycji infrastrukturalnych. W przypadku metali i rud wzrost przewozów wyniósł 12 proc. rdr (1 mld tonokilometrów), odzwierciedlając silne powiązania przewozów PKP CARGO z koniunkturą na tym rynku. Zostało to potwierdzone podpisaniem pod koniec kwietnia umowy z Grupą ArcelorMittal o wartości 1 mld zł.


Obniżyła się natomiast praca przewozowa w segmencie intermodalnym (o 12 proc., do 0,41 mld tonokilometrów), głównie w części związanej z przemysłem samochodowym. Spółka prowadzi działania w celu rozbudowy i dywersyfikacji portfela klientów oraz wykorzysta potencjał przeprowadzonych ostatnio inwestycji (m.in. zakup platform intermodalnych).


Zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel wynikające z niższej produkcji energii elektrycznej przez elektrownie opalane węglem (spadek o 10 proc. rdr) doprowadziło do powstania dużych zapasów tego surowca w kopalniach i elektrowniach, szacowanych na około 15 mln ton. W wyniku tego spadł również popyt na transport tego paliwa. Praca przewozowa wykonana przez PKP CARGO w segmencie przewozów węgla kamiennego spadła o 13 proc. rdr, do 2,5 mld tonokilometrów.


 

Spadek kosztów o 65 mln zł, 116 mln zł inwestycji


Grupa PKP CARGO obniżyła koszty w głównych kategoriach: energii elektrycznej, paliwa oraz dostępu do infrastruktury. Łącznie koszty spadły o 6 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 65 mln zł.


Inwestycje w pierwszym kwartale zamknęły się kwotą 116 mln zł i były finansowane głównie ze środków własnych. Wyremontowano ponad 2 000 wagonów i 34 lokomotywy. Jednocześnie modernizacji poddano 6 lokomotyw.


Marża EBITDA wyniosła 15,3 proc. (wobec 10,1 proc. rok wcześniej), natomiast marża netto 5,5 proc.(wobec 0,1 proc.).

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili