11.9 C
Warszawa
czwartek, 16 maja, 2024

Port Szczecin-Świnoujście – podsumowanie

Podsumowanie roku działalności zarządu Spółki w obecnym składzie, omówienie polityki inwestycyjnej – to główne punkty konferencji prasowej, która miała miejsce pod koniec lipca w porcie w Świnoujściu.

W podsumowaniu uwzględniono główne projekty inwestycyjne, takie jak budowa portu zewnętrznego i terminalu LNG w porcie w Świnoujściu, budowa infrastruktury dla Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego oraz terminalu kontenerowego na Ostrowie Grabowskim.

Za największy sukces uznano wybór Świnoujścia, jako miejsca budowy terminalu LNG – głównej inwestycji energetycznej, której celem jest dywersyfikacja dostaw gazu do Polski.

Podkreślając atuty Świnoujścia prezes ZMPSiŚ S.A. Janusz Catewicz stwierdził, że przedstawiliśmy lepsza ofertę dla potencjalnego inwestora mając klarowną sytuację w sprawie gruntów pod inwestycję, a także zapewniliśmy dostawę oczekiwanej przez inwestora ilości mediów zarówno w trakcie trwania inwestycji jak i po jej zakończeniu.

Stan zaawansowania prac przy budowie terminalu kontenerowego i Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego omówił wiceprezes Władysław Lisewski. Wiceprezes poinformował, że stan zaawansowania prac przy ZCL wynosi ok. 90% i w październiku br. inwestycja powinna zostać zakończona. Trwają poszukiwania operatora, który rozpocznie działalność na tym terenie. Prace przy budowie infrastruktury pod terminal kontenerowy na Ostrowie Grabowskim zakończą się w nieprzekraczalny terminie – do końca lutego przyszłego roku. Prace nieco się opóźniły ze względu na bardzo trudne warunki gruntowe w rejonie inwestycji jak i niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiające prowadzenie niektórych prac.

Członkowie zarządu Spółki mówili także o planowanych inwestycjach w Świnoujściu, z których najważniejszą jest modernizacja terminalu promowego tak, aby mógł obsługiwać promy o długości 200 m.

O sytuacji finansowej firmy poinformowała wiceprezes Anna Grabowska-Pieśla mówiąc o znacznych oszczędnościach, jakie udało się wprowadzić przez rok pracy obecnego zarządu. Na samej tylko zmianie banku obsługującego kredyt zaciągnięty na zakup terminalu promów morskich w Świnoujściu udało się oszczędzić ok. 1 mln zł. Sytuacja finansowa portu jest bezpieczna, w pełni kontrolowana i stabilna – stwierdziła wiceprezes Grabowska-Piesla.

Znaczne oszczędności uzyskano dzięki racjonalizacji ochrony portu. Renegocjowano umowy z firmami zabezpieczającymi port, czego skutkiem jest – jak stwierdził w swoim wystąpieniu wiceprezes Kazimierz Drzazga – lepsza ochrona portu za mniejsze pieniądze. Wiceprezes Drzazga wspomniał także o włączeniu portu do amerykańskiego systemu bezpieczeństwa kontenerowego CSI dzięki czemu, znacznie skraca się transport kontenerów z naszego portu do Stanów Zjednoczonych, ponieważ nie ma konieczności przeprowadzania kontroli pośredniej w portach.
O polityce marketingowej portu mówił wiceprezes Piotr Jania.

  • Port staje się coraz bardziej widoczny zarówno wśród naszych kontrahentów jak i w dosłownym tego słowa znaczeniu w mieście. Na elewatorze ‘Ewa” pojawiły się banery reklamowe chcemy, aby zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający nasze miasto turyści pozytywnie postrzegali port – mówił Piotr Jania. Wiceprezes zapewnił, że nabrzeża portowe są przygotowane do przyjęcia żaglowców biorących udział w regatach The Tall Ship Races.

Bardzo ważnym elementem spotkania była problematyka związana ze sprzedażą udziałów ZMPSiŚ w spółkach eksploatacyjnych. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jako pierwszy w Polsce wykonał zapisy ustawy o portach i przystaniach morskich sprzedając udziały w spółkach oddzielając tym samym sferę zarządzania portami od sfery eksploatacji. Wspomniano o sprzedaży udziałów w spółkach: PCWM – nabywca ProKonStal, Drobnica Port Szczecin – nabywca PCC-Rail, Bulk Cargo – nabywca Bulk Cargo oraz PHŚ – nabywca konsorcjum firm Odratrans, PTK Holding i Port Serwis. Na sprzedaż udziałów w tej ostatniej spółce wyraziła zgodę na posiedzeniu w dniu 18.07.br. Rada Nadzorcza ZMPSiŚ S.A.

źródło: Wojciech Sobecki, rzecznik prasowy Portu Szczecin-Świnoujście

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili