Podsumowanie roku 2008 w branży usług pocztowych

Coraz bliżej uwolnienia rynku

Jednym z pierwszych kroków na drodze do uwolnienia rynku jest wprowadzony w Polsce obowiązek wymiany skrzynek pocztowych. Brak dostępu do skrytek był największym utrudnieniem w doręczaniu korespondencji przez niezależnych operatorów pocztowych. Jednak, mimo że 24 sierpnia 2008 roku minął termin obowiązkowej wymiany tradycyjnych skrzynek na euroskrzynki, część z nich nie zostało jeszcze zamontowanych. Szacujemy, że do końca 2008 roku wymienionych będzie 75% euroskrzynek.

Prywatni operatorzy dostrzegają potencjał rynku i chętnie podejmują działania zmierzające do zwiększania swojej konkurencyjności, pomimo ograniczeń jakie wynikają z panującego w Polsce monopolu Poczty Polskiej. Aktywność niezależnych operatorów może nadal skutkować utratą klientów przez narodowego monopolistę na rzecz konkurencji. Tendencja ta najbardziej widoczna w obliczu spowolnienia gospodarczego, gdy firmy redukują koszty i szukają oszczędności w bieżących wydatkach. Powoduje to, że jeszcze chętniej korzystają z ofert alternatywnych operatorów, których oferta jest bogatsza, a cena bardziej atrakcyjna niż w przypadku narodowego monopolisty. Jednocześnie należy podkreślić, że po kilku latach dynamicznego rozwoju sektor pocztowy powoli się stabilizuje powodując, że pozycja kluczowych operatorów jest niezagrożona. Perspektywy dla rynku usług pocztowych należy ocenić pozytywnie – spodziewamy się, że dzięki intensywnym pracom zmierzającym do pełnej liberalizacji rynku, tempo rozwoju tego sektora utrzyma się na dotychczasowym poziomie, umożliwiając niezależnym operatorom pocztowym dalszy rozwój.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili