1.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Outsourcing logistyki a zysk firmy

Jak outsourcing łańcucha dostaw, wpływa na zyski przedsiębiorstw.

Obniżka kosztów związanych z logistyką, jest uzasadniona w przypadku, gdy prowadzi do wzrostu zysku. Obecnie najpopularniejszą formą oszczędności w działach logistycznych, jest outsourcing łańcucha dostaw. Prześledzimy, więc, jak taka decyzja może odbić się na przepływach i wynikach finansowych. 

Pierwsza zauważalna zaleta, to skumulowanie zobowiązań na moment wykonania całego procesu dostawy. Rozliczenia z poszczególnymi dostawcami przechodzi na barki firmy logistycznej. Podmiot zlecając zyskuje dłuższy termin płatności, oraz większą możliwość negocjacji ceny. Uwolnione w ten sposób środki, powiększają kapitał obrotowy.

W celu realizacji procesów logistycznych niezbędne jest zaangażowanie środków trwałych o znacznej wartości. Ich wykorzystanie służy głównie obsłudze systemów dystrybucyjnych. W tego typu systemach zaangażowane są środki o ogromnej wartości – magazyny fabryczne, centra dystrybucyjne i wreszcie lokalne składy. Również fizyczny przepływ towarów pomiędzy punktami sieci realizowany jest przez floty należące z reguły do samych przedsiębiorstw, a nie wyspecjalizowanych usługodawców. Jednak coraz częściej dostrzega się dążenie do racjonalizacji systemów dystrybucyjnych, między innymi poprzez wykorzystanie usług wyspecjalizowanych dostawców kompleksowych rozwiązań logistycznych. Tendencja ta wzięła się z przekonania, że prawdziwy koszt finansowania inwestycji w środki trwałe jest czasami większy niż zwrot generowany przez taką inwestycję. 

Kolejnym elementem skłaniającym firmy do rezygnacji z powiększania środków trwałych związanych z logistyką jest efektywność ich wykorzystania. Firmy logistyczne dysponują większą elastycznością w kwestii zaplecza magazynowego oraz taboru. Tą zależność można przenieść na zwykłą sytuacją życiową. Załóżmy, że stoimy przed wyborem kupna lub wynajęcia garażu. Kupno wiąże się z duża inwestycją początkową. W sytuacji zamiany naszych potrzeb, gdy np kupujemy większe auto, może się okazać, że kupiony garaż nie do końca spełnia swoje zadania. Takich problemów nie mamy przy wynajmie, ponieważ możemy dokonywać zmian z większa elastycznością niż w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami obiektu. Oczywiście nasze decyzje życiowe podejmowane są z większym wyprzedzeniem niż biznesowe, co tylko podkreśla przewagę outsourcingu usług logistycznych.

Kolejną zaletą zlecenia obsługi łańcucha dostaw wyspecjalizowanej firmie logistycznej, jest fakt oszczędności powstałych w wyniku likwidacji działu transportu/magazynowego. Takie jednostki oprócz kosztów pracowniczych pochłaniają duże nakłady związane z zakupem oprogramowania. Minusem większości tych systemów jest cena oraz niemożliwość zastosowania w innych działach firmy. Firmy logistyczne również korzystają z zaawansowanych systemów, jednak koszt ich zakupów mogą zrekompensować w rozłożeniu na kilku klientów. 

Wśród wielu zalet związanych z outsourcingiem łańcucha dostaw, mających wpływ na kondycję finansową firmy, trzy najważniejsze to:
1. Zwiększenie kapitału obrotowego poprze korzystniejszy kształt zobowiązań oraz możliwość uzyskania kompresji czasu
2. Lepsze wykorzystanie kapitału trwałego
3. Redukcja kosztów niezwiązanych z podstawową działalności firmy.

Piotr Mitrut
Specjalista ds. Finansów LCS Logistics

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili