2.2 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Optymistyczne sprawozdanie z działalności Izby Celnej w Gdyni

Tendencja wzrostowa zarówno w zakresie ilości zgłoszeń celnych obsługiwanych w Izbie, jak i pobieranych należności utrzymuje się już od dłuższego czasu. Nie naruszyło tej prawidłowości nawet wejście Polski do UE.

Zmniejszenie ilości procedur celnych w skali kraju wiązał się z unią celną. Towary wewnątrz Unii nie podlegają już odprawom celnym. Jednak analizując obrót towarowy na obszarze Izby Celnej w Gdyni w drugim półroczu 2004r i 2005r obserwujemy wzrost liczby odpraw celnych.
W procedurze wywozu liczba zgłoszeń w badanym okresie wzrosła w każdym z urzędów celnych – w sumie o 14%. W największym stopniu ilość zgłoszeń wzrosła w UC Gdynia o 22%, dalej w UC Gdańsk o 10% i w UC Słupsk o 9%. 

W procedurze dopuszczenia do obrotu liczba zgłoszeń celnych w badanym okresie w całej IC Gdynia wzrosła o 26%  a najwięcej w UC Gdynia o 34%. W trzech oddziałach celnych liczba zgłoszeń w procedurze dopuszczenia do obrotu wzrosła o ponad 100% (OC „Port Północny” w Gdańsku – 159%, OC „Pocztowy” w Gdyni – 135% i OC w Kwidzynie – 111%) – czytamy w Portalu Morskim. 

Najmniejszy wzrost w IC w Gdyni w badanym okresie zaobserwowano w ilości zgłoszeń w tranzycie nadawczym – 5% wzrost.

Izba Celna w Gdyni okazała się rekordzistą krajowym w poborze cła w 2005r– zebraliśmy najwięcej wśród wszystkich izb celnych środków finansowych właśnie pochodzących z należności celnych tj. 340 512 549,68,zł – mówi Jolanta Twardowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni.
Dane z pięciu miesięcy 2006r są również optymistyczne – zarówno dla Izby Celnej w Gdyni, jak i całego Regionu, bo świadczą o dynamicznym rozwoju gospodarki, w szczególności gospodarki morskiej.
Jolanta Twardowska, Rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni

Więcej: Portal Morski, 30.06.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili