Nowe platformy intermodalne PKP CARGO w ciągłym ruchu

Ostatnie z nich zostaną dostarczone do przewoźnika w najbliższych tygodniach. Te, które już trafiły do PKP CARGO, są nieustannie eksploatowane. Najdłuższe trasy, realizowane z wykorzystaniem nowych wagonów, mają ponad tysiąc kilometrów.


Nowe platformy intermodalne są wykorzystywane do przewozu kontenerów przede wszystkim z polskich portów nad Bałtykiem, dokąd trafiają z całego świata. Dalej transportowane są we wszystkich kierunkach. Część  z nich wykorzystywana jest w ramach połączeń zagranicznych, m.in. do Czech i Niemiec. Najdłuższe realizowane przez PKP CARGO połączenie z wykorzystaniem nowych platform intermodalnych wynosi prawie 1,3 tys. kilometrów.


Przewozy intermodalne to ogromna szansa dla kolei, dlatego w tym segmencie intensywnie inwestujemy, zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę przeładunkową – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych. – Kolej jest dedykowana przewozom kontenerów, szczególnie na dalsze odległości. Jest sprawdzonym, wiarygodnym i przewidywalnym środkiem transportu. Biorąc pod uwagę, że inwestycje prowadzone na polskich liniach kolejowych będą skutkowały w niedalekiej przyszłości wzrostem prędkości handlowej, intermodal będzie się dynamicznie rozwijał, co pozwoli PKP CARGO wzmocnić pozycję zdecydowanego lidera tego rynku – dodaje Jacek Neska.


Nowe platformy mają 80 stóp długości i są najbardziej uniwersalnymi wagonami kontenerowymi. Cieszą się dużym zainteresowaniem klientów PKP CARGO, ponieważ można nimi przewozić różne typy kontenerów w kliku konfiguracjach: dwa 40-stopowe, jeden 40-stopowy i dwa 20-stopowe lub cztery 20-stopowe. Tego typu wagony pozwalają też transportować większą liczbę kontenerów w jednym pociągu. Do tej pory PKP CARGO odebrało już 240 z 330 zamówionych platform.


Oprócz PKP CARGO, w obsługę przewozów intermodalnych zaangażowana jest spółka CARGOSPED, operator logistyczny z grupy kapitałowej PKP CARGO. Spółka ta oferuje kompleksową usługę door-to-door. CARGOSPED planuje i organizuje całą drogę przesyłki, od nadawcy do odbiorcy.