8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Nakręcany popytem łańcuch dostaw

Rynek w Indiach działa pod wielką presją, a linearny model sprzedaży produktów ma luki. Dlatego firmy zwracają się w kierunku napędzanego popytem łańcucha dostaw, który jest im w stanie pomóc we współpracy z dostawcami zmierzającej do rozwiązania problemów występujących w łańcuchu.

Czynniki takie jak globalizacja, coraz cieńsze łańcuchy dostaw, rosnące z każdym dniem oczekiwania klientów, potrzeba sprzedawania produktów masowych, które są jednocześnie poddane indywidualizacji, oraz różne wariacje popytu wpływają na praktykę zarządzania łańcuchami dostaw. Pojawia się coraz więcej innowacyjnych metod wpływania na łańcuchy. Wydatki na tego typu procedury nie są jednak zbyt duże, gdyż dojrzałość trendu SCM (Supply Chain Management)  jest wciąż kwestią przyszłości. Łańcuchy stają się coraz bardziej globalne, kompleksowe oraz zależne od siebie. Zmusza to firmy na wyjście z planowaniem poza swoją siedzibę.

Przykładowo ceny samochodów osobowych w Indiach wzrosły w 2006 roku czterokrotnie, głównie ze względu na wzrost cen stali oraz pozostałych części składowych auta. Mimo to na rynku pojawiają się potoki nowych samochodów. Kompleksowy okres życia samochodu wymaga udziału tysięcy dostawców, gdzie dobrze ustawiony łańcuch dostaw może poważnie zredukować koszty.

W dzisiejszych czasach biznes jest napędzany technologią informacyjną i w dużej mierze od niej zależy. Dzięki temu coraz więcej funkcji zostaje wyłonionych poza przedsiębiorstwo, lecz niestety ich przejrzystość nie jest zadowalająca. W Indiach większość firm nie ma pojęcia, co się dzieje z produktem poza murami zakładu produkcyjnego, dlatego też nie są do końca świadome potrzeb swoich klientów, czy dostawców.

Szansą dla skutecznego zarządzania łańcuchami dostaw w Indiach jest wybór jednej z dwóch dróg: skupienia się na potrzebach klientów i popytowym nakręcaniu łańcucha dostaw, lub silniejszej współpracy z poddostawcami. Możne również uciec się do stosowania obu na raz, gdyż nie są one wobec siebie sprzeczne.

Źródło: Express Komputer, 24.11.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili