3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Most dla Ludzi oddany do użytku

Budowa mostu trwała 3 lata. Został on wykonany dzięki pracy dwóch tysięcy pracowników i specjalistów z trzech państw: Polski, Szwajcarii i Niemiec. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, w ramach której zastosowano najdłuższe przęsła mostowe oraz wiele nowatorskich rozwiązań.


 


– Wykorzystaliśmy całe spektrum potencjału STRABAG: doskonałą kadrę menedżerską, nowoczesne zaplecze sprzętowe, 30-letnie doświadczenia w Polsce i know-how międzynarodowego koncernu. Ostatnie 37 miesięcy były dla nas okresem wytężonej pracy. W efekcie powstała nowoczesna infrastruktura komunikacyjna w Toruniu o najwyższych europejskich standardach jakości, organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jesteśmy dumni, że możemy ją dzisiaj przekazać Inwestorowi i Mieszkańcom – mówi Alfred Watzl, Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.


 


Budowa jednej z największych inwestycji drogowych w Polsce mostu im. Generał Elżbiety Zawadzkiej wraz z drogami dojazdowymi, rozpoczęła się 5 listopada 2010 roku.  W ramach projektu powstał most o długości 540 m., przez który przebiega dwujezdniowa droga krajowa nr 1, mająca po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Most tworzą dwa olbrzymie przęsła łukowe, każde o długości 270 m., wysokości 50 m. i ważące po ok. 2700 ton. Cała konstrukcja mostu waży 9,5 tys. ton, czyli tyle, ile 300 samolotów pasażerskich Boeing 737.


 


STRABAG w ramach realizacji inwestycji poza konstrukcją mostową wykonał budowę lub przebudowę dróg o łącznej długości 11 km. Z jednego brzegu Wisły na drugi, droga prowadzi m.in. przez trzypoziomowe skrzyżowanie w obrębie pl. Daszyńskiego. Ta część prac budowlanych obejmowała budowę estakady, ronda i tunelu. Po drugiej stronie przeprawy projekt wymagał natomiast wykonania kilkuset metrów nowych odcinków dróg, budowy wiaduktu nad koleją i przejścia podziemnego dla pieszych.


 


Jedną z nowinek zastosowanych przy realizacji tej inwestycji było także zastosowanie innowacyjnej receptury asfaltu lanego na wszystkich obiektach inżynierskich. Sama formuła została przygotowana przez laboratorium TPA w Pruszkowie przy udziale specjalistów ze Szwajcarii i Niemiec. Niekonwencjonalność technologii polegała na dobraniu odpowiednich komponentów do produkcji asfaltu lanego, których mieszanka zapewnia wydłużenie żywotności nawierzchni nawet do 20 lat. Jest to jedyne rozwiązanie, które nie wymaga zastosowania walcowania. Asfalt był rozkładany maszynowo, co pozwalało na osiągnięcie maksymalnej równości jezdni. Odpowiednia równość, wysoka trwałość oraz wyjątkowa szczelność i szorstkość warstw asfaltu mają zasadniczy wpływ na wydłużenie eksploatacji nawierzchni oraz minimalizację prac remontowych. Zastosowana po raz pierwszy w Polsce technologia asfaltu lanego na obiektach mostowych do warstwy ścieralnej, w opinii ekspertów jest innowacyjną na skalę nie tylko polską, ale także europejską.


 


 


 


KONTRAKT W LICZBACH


  • Wartość kontraktu:                                       753 mln zł
  • Dotacja unijna:                                             327 mln zł
  • Czas trwania kontraktu:                                 3 lata
  • Ogólny ciężar konstrukcji stalowych:             most przez Wisłę 9.500 ton / cały kontrakt 18.000 ton
  • Ogólna ilość betonu:                                                 most przez Wisłę 21.000 m3 / cały kontrakt ca. 67.000 m3
  • Ilość pali prefabrykowanych:                                     most przez Wisłę 21.250 mb / cały kontrakt 48.000 mb
  • Ilość pali prefabrykowanych + ilośc betonu:     most przez Wisłę 1.470 szt. – 3.400 m3 / Wyspa 400 szt. – 1.300 m3 / 4.000 szt. – 7.700 m3)


 


 


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili