23.3 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Międzynarodowe Forum PPP

Z przedstawicielami samorządów i biznesu spotkają się przedstawiciele Gulf Cooperation Council. Rządy sześciu krajów zrzeszonych w GCC posiadają kwotę  1 bilionów 300 mld $. w funduszach Sovereign Wealth Funds  do zainwestowania w projektach na całym świecie. Jednak priorytetem dla nich są projekty infrastrukturalne w gospodarkach wschodzących, do których zaliczają Polskę.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowanych 25 projektów z Małopolski, posiadających gwarancje rządowe i spełniających wymogi inwestycji w systemie PPP. Jest to pierwsza tak kompleksowa oferta dla inwestycji ppp w naszym kraju.
Reprezentacja inwestorów przybywa na zaproszenie Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej.
 
 •    Czy nareszcie ruszy polskie partnerstwo publiczno – prywatne? Czy uda się przebić bariery administracyjno-sądowe które tak spowolniają rozwój infrastruktury w Polsce?
•    Jak w dobie ekonomicznego i gospodarczego kryzysu Małopolska radzi sobie z pozyskiwaniem inwestorów i w jaki sposób chce utrzymać pozycję jednego z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów w Polsce?
•    Jakie wyzwania czekają w kontekście nowej ustawy o PPP zarówno samorządy jak i prywatny kapitał?
•    Co w aktualnej sytuacji gospodarczej przyciąga inwestorów z państw arabskich do Polski i do naszego regionu?
•    Jakie oferty w systemie PPP może zaoferować Małopolska?
 
Na te oraz inne pytania chce odpowiedzieć Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. która wraz z BPCC British Polish Chamber of Commerce organizuje pierwsze w Małopolsce Forum współpracy sektora publicznego z prywatnym.

Brytyjsko Polska Izba Handlowa BPCC zaprasza na to spotkanie przedstawicieli organizacji Sovereign Wealth Funds/ GCC zrzeszającej kapitał państw arabskich i grup kapitałowych zainteresowanych inwestycjami w Europie Środkowo – Wschodniej. Na inwestycje przeznaczone z długim terminem zwrotu i gwarancjami państwowymi Sovereign Wealth Funds/ GCC przeznacza  jest billion trzysta miliardów dolarów.
 
Na początku stycznia tego roku Prezydent RP podpisał nową ustawę o partnerstwie publiczno – prywatnym. Jak pokazały doświadczenia kilku ostatnich lat ustawa, obowiązująca od 2005 roku nie spełniła oczekiwań. Przyjęte w tym roku zapisy, nie tylko zostały przygotowane w porozumieniu z najbardziej zainteresowanymi grupami, czyli samorządowcami i biznesem, ale przede wszystkim upraszczają procedury zawiązywania partnerstwa.

Na terenie Województwa Małopolskiego istnieje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, których szansą staje się skuteczne zastosowanie zasady Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. To właśnie małopolskie samorządy w swoich planach czy lokalnych strategiach rozwoju posiadają projekty inwestycji obejmujących poprawę  lokalnej infrastruktury drogowej, infrastruktury energetycznej i wodnej (w tym stworzenie systemu alternatywnych źródeł energii), chcą modernizować bazę obiektów ochrony zdrowia i edukacji, tworzyć tereny rekreacyjno-sportowe, czy wdrażać kompleksowe projekty rewitalizacji obszarów miejskich. Dodatkowym bodźcem stymulującym działania w ramach Partnerstwa jest możliwość  włączenia w finansowanie inwestycji  środków unijnych, zarezerwowanych  w Programach Operacyjnych lub w Programach Regionalnych. Także w tej dziedzinie sektor publiczny w Małopolsce może pochwalić się znakomitymi  wynikami; to właśnie Województwo Małopolskie w poprzednim okresie finansowania było jednym z regionów najlepiej wykorzystującym środki UE.
 
25 lutego w Krakowie o wsparciu dla partnerstwa publiczno–prywatnego mówić będą przedstawiciele władz regionu, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Brytyjsko–Polskiej Izby Handlowej, Ministerstwa Gospodarki, eksperci rynku PPP oraz biznesmeni i przedstawiciele inwestorów.

źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili