Innowacje w magazynowaniu

Jak będą wyglądały magazyny za dziesięć lat? – zastanawia się Jeff Berman, wydawca Logistics Management. 

Efektywność i produktywność to dwa klucze do sukcesu w operacjach magazynowych oraz w centrach logistycznych. Dzisiejsze technologie stosowane w magazynach, takie jak zarządzanie głosem i zautomatyzowane systemy składowania zaczynają pełnić coraz większą rolę.

– Oprócz innowacji typu “picking-and-packing”, na rozwój wpływa rosnący popyt konsumentów na szybsze, dokładniejsze i tańsze usługi – mówi Donald Derewecki, wiceprezes firmy konsultingowej Gross and Associates z Woodbridge w New Jersey. Chociaż zaspokajanie potrzeb klientów nie jest niczym nowym, to ich obecne żadania stały się bardziej zorientowane na potrzeby niż kiedykolwiek wcześniej. To kładzie nacisk na kadrę zarządzającą magazynami, przymuszając ją do inwestowania w technologie w pełni efektywne i elastyczne.

– Musisz być uważny przy wybieraniu systemu, oraz pewny, że będzie on ci służył w przyszłości – podkreśla Derewecki. – Wymagania się zmieniają i nie możesz pozwolić sobie na system, któy nie jest w tej materii elastyczny. 

Zautomatyzowana ścieżka

Im więcej technologii manualnej uda ci się zastąpić zautomatyzowaną, tym lepiej. Tak przynajmniej mówi teoria. Systemy automatyczne zostały stworzone w celu zapewnienia lepszej produktywności. 

Jedną z nowości jest Kiva, którego zadaniem jest dostarczanie do centrum operacyjnego wybranych przedmiotów z magazynu. Zatrudnia on do tego celu miniaturowe roboty. Innowacyjne jest to, że przedmioty same docierają do miejsca przeładunku lub odprawy.  Wszystko wygląda jak w filmie Star Wars. Platformy, które są w stanie przetransportować za jednym razem do 450 kg, mogą pełnić podwójną funkcję – odbierania produktu z jego miejsca w magazynie (picking) oraz pakowania, podczas przejazdu do miejsca docelowego (packing).

System ten pozwala więc operatorowi nadzorować kilka procesów na raz, nie ruszając się z centrum operacyjnego. 

Innym urządzeniem jest SmartLoader, który może przewozić towary magazynowane na paletach do dowolnego miejsca, bez udziału człowieka. 

Głos w magazynie

Technologia związana z zarządzeniem działaniami za pomocą głosu od początku miała na celu uwolnienie rąk od obsługi urządzeń. Współpracuje ona z WMS (warehouse management system) lub z ERP (enterprise resource planning). Operuje na częstotliwościach radiowych i używa odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu komendy wydawane głosem są zrozumiałe dla maszyn. 

System rozpoznawania głosu składa się z zestawu słuchawkowego i mikrofonu oraz małego, działającego na baterie komputera.  – Technologia zarządzania głosem pozwala wyeliminować między innymi skanowanie kodów paskowych, czy ręczne wydawanie instrukcji – mówi Larry Sweeney, wiceprezes Vocollect.

Jego zdaniem największym plusem tej technologii jest to, że prowadzi ona pracowników przez kolejne etapy, mówiąc jaki towar należy odebrać, gdzie się znajduje oraz dostarczając pozostałych potrzebnych informacji.  Według Sweeneya, w przyszłości bardzo korzystna może się okazać kombinacja systemów zarządzania głosem i RFID -szczególnie w branży farmaceutycznej. Magazynier biorąc z półki paczkę, będzie na bieżąco informowany o datach ważności znajdujących się w niej leków. 

Źródło: Logistics Management, August 2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili