21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Ciekawe bonusy do pensji

W kilku najlepszych firmach świata możesz ustanowić kiedy chcesz mieć czas wolny, ustalić własne godziny pracy, czy nawet zdobyć dostęp do tańszego kredytu.

Chipper Bell jest recepcjonistą i chociaż nie zarabia tony pieniędzy, jest przekonany, że pracuje w jednym najlepszych przedsiębiorstw w kraju. Jego firma produkuje sprzęt do uprawiania sportów na wolnym powietrzu, a Chipper – pasjonat sportów wodnych – co roku dostaje trzy miesiące wolnego na prowadzenie szkoły surfowania.

Coraz więcej firm stara się znaleźć sposób na zaspokojenie potrzeb swoich pracowników. Najnowsze bonusy mają, zdaniem ekspertów, polepszyć balans praca-życie oraz wpłynąć na satysfakcję i motywację kadry.

Rosnącą popularność w Stanach Zjednoczonych zyskują kilkumiesięczne, bezpłatne urlopy, jak w przypadku Bell’a. Pracownik może wówczas zająć się swoim biznesem, podczas gdy pracodawca uiszcza należność za ubezpieczenie zdrowotne. Dla niektórych firm, które muszą zatrudniać dodatkowych ludzi, bonusy tego typu nie są tanim rozwiązaniem i mogą okazać się "strzałem do własnej bramki". Jednak eksperci uważają, że wydatek ten ma swoje uzasadnienie – firma tworzy sieć bezpieczeństwa, którą są sprawdzone osoby, gotowe do podjęcia pracy. Również obraz firmy wśród pracowników jest lepszy, a ich praca bardziej wydajna.

Best Buy, pozwala 70 proc. pracownikom w siedzibie w Minneapolis samemu ustalać czas pracy. Pomysł opiera się na zaufaniu, jakim firma darzy kadrę. Badania wykazały, że od wprowadzenia zmian produktywność wzrosła o 33 proc. Podobny pomysł miała firma Danone, która umożliwia swoim menedżerom przez jeden dzień w tygodniu pracować w domu.

Zgodnie z raportem Society for Human Resource Management, zaledwie 5 proc. amerykańskich przedsiębiorstw oferuje opiekę nad dziećmi w miejscu pracy. Mała popularność tego działania wynika głównie z wysokich kosztów, zaangażowania dodatkowych pracowników, przestrzeni biurowej. Jednak sześć oddziałów Johnson & Johnson w New Jersey i Pennsylvanii oferują przedszkolną opiękę nad dziećmi.

Niektóre firmy starają się zaangażować w pomoc dla starzejących się rodziców swoich pracowników. Zwiększa się też czas trwania urlopów. Jednym z ciekawszych rozwiązań, szczególnie pod względem finansowym, jest umożliwienie dostępu do tańszych, niżej oprocentowanych kredytów.

Rozsądni pracodawy prześcigają się w pomysłach jak utrzymać swoich najlepszych pracowników. Zdają sobie sprawę z faktu, że większość życia spędza się w pracy i coraz częściej biorą na siebie odpowiedzialność, żeby ten czas był lepiej wykorzystany. Pewien amerykański przedsiębiorca przeznacza na bonusy 100 mln USD rocznie. Spytany, czy nie jest to zbyt kosztowne działania, odpowiada, że pozwala mu to utrzymać starych pracowników, podczas gdy ciągłe szkolenie nowych może go kosztować rocznie nawet 300 mln USD. Zysk jest oczywisty.

e-logistyka.pl

Źródło części informacji: "8 work perks you wish you had" by Melinda Fulmer
Źródło zdjęcia: http://www.freedigitalphotos.net

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili