4.6 C
Warszawa
środa, 29 marca, 2023

Azjatycki tygrys przewyższa oczekiwania

Chińska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 10,2 proc. – poinformował prezydent Hu Jintao. Znacznie więcej niż przewidywali eksperci. 

Chińska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 10,2 proc. – poinformował prezydent Hu Jintao. Znacznie więcej niż przewidywali eksperci.
W czwartek prezydent Hu Jintao ma spotkać się z amerykańskim prezydentem George’em W. Bushem. Rekordowo szybki rozwój może wpłynąć na zintensyfikowanie nacisków na chińskie władze, by pozwoliły wzmocnić się juanowi w relacji do innych najważniejszych walut światowych. Zapewne to – obok spraw handlowych – będzie jednym z przewodnich tematów rozmów przedstawicieli władz obu potęg gospodarczych. 

Niski kurs juana zwiększa atrakcyjność chińskiego eksportu, co wpływa na pogłębianie nierównowagi w światowej wymianie handlowej. Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w obrotach towarowych z Chinami wzrósł w ubiegłym roku o 25 proc. i wyniósł 201,6 mld dolarów. Sytuacji nie poprawiła, również, zeszłoroczna kilkuprocentowa "rewaluacja" wartości juana wobec dolara.
Bloomberg, sz.k.

Więcej: Rzeczpospolita, 18.04.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzisz firmę transportową? Zobacz, jakie możliwości dają Ci nowe technologie!

Funkcjonowanie firmy z branży logistycznej to złożony i wieloetapowy proces. Nowoczesne systemy pozwalają na pełną kontrolę nad różnymi zagadnieniami, w tym czasem pracy kierowców,...

Z ostantiej chwili