Ambitny cel = większe zyski

Jeden z czołowych australijskich banków działających na rzecz zrównoważonego rozwoju zapewnił wyższą dywidendę swojemu kluczowemu dostawcy. To zasługa zrównoważonej strategii zarządzania łańcuchami dostaw.

Kiedy przedstawiciele agencji NetX dowiedzieli się, że bank Westpac zamierza wprowadzić strategię zrównoważonego zarządzania łańcuchami dostaw, prezes NetX  – Craig Wilson, był przerażony.

Bank był największym i najstarszym klientem relatywnie małej NetX, jednak w 2003 roku Wilson wiedział niewiele na temat praktyk zrównoważonego rozwoju, a jeszcze mniej o potrzebach Westpac.

  • W pewnym momencie mieliśmy uczucie, że jak nie zdamy "testu", to nie będziemy mogli dalej pracować dla Westpac – mówi.

Wilson razem z dyrektorem finansowym wczytali się w kwestionariusz przygotowany przez bank. Składał się on z pięciu działów: administracji, etyki, standardów pracy, zaangażowania społeczeństwa oraz zarządzania środowiskiem i rynkiem. Wszystko w ujęciu międzynarodowym.

Po zapoznaniu się ze standardami Westpac, Wilson zaaranżował spotkanie z menedżerami banku, po czym przez trzy miesiące poświęcał jedną trzecią swojego czasu pracy na nadrobienie zaległości.

  • To wymagało stworzenia planu, który miał zapobiec kryzysowi, polityki i procedury działania, kluczowych wartości, odpowiedzialności zarządu i systemu postępowania. To były ciężkie i bolesne miesiące, ale rezultat był tego wart.

NetX zwiększyła zatrudnienie z 30 do 60 osób, a polityka wewnątrz firmy ułatwiła przysposobienie nowych pracowników. Wprowadzenie standardów okazało się również korzystne przy pozyskiwaniu nowych klientów. W ich oczach zrównoważona NetX okazała się bardziej interesująca niż konkurencja.

Zysk operacyjny NetX wynosi obecnie ok. 1 mln USD rocznie, a według Wilsona 100 tys. USD oszczędności jest wynikiem wprowadzonych zmian.

Zdaniem Susan Clark, starszego menedżera ds. zrównoważonych łańcuchów dostaw w Westpac, różne sektory biznesowe zrozumiały, że o ich sukcesie decyduje siła wszystkich elementów łańcucha dostaw. Od czasu dylematu NetX wiele się zmieniło.

Bank prowadzi przejrzystą strategię zarządzania łańcuchem dostaw, łącznie z prezentacją kwestionariusza na swojej stronie internetowej. Westpac posiada ok. 10 tys. dostawców, z czego 100 jest kluczowych. W doborze partnerów bank zwraca uwagę na prowadzoną przez nich politykę i procedury, szczególnie na posiadanie planu biznesowego na kilka lat oraz strategii zarządzania ryzykiem.

e-logistyka.pl

Źródło: "Big idea leads to bigger benefit" by Pam Kershaw, The Age, 14.05.2007
Źródło zdjęcia: Westpac – raport "Our Principles for doing business"

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili