9.4 C
Warszawa
środa, 28 lutego, 2024

Raben Logistic obsługuje centralny magazyn towarów za pomocą systemu sterowania głosem!

W podwarszawskich Błoniach Raben Logistics Polska obsługuje centralny magazyn towarów Food oraz Non Food MAKRO Cash & Carry Polska. Codziennie komisjonowanych jest tam ponad 1000 palet – za pomocą kompletacji wielostopniowej oraz technologii głosowej Honeywell Vocollect Voice Solutions.


Porankami wjazd, popołudniami wyjazd. Według tej zasady funkcjonuje centralny magazyn przeładunkowy MAKRO Cash & Carry Polska, obsługiwany w pobliżu Warszawy przez operatora logistycznego Raben. Dostarczanych jest tutaj ponad 1500 palet dziennie, które zaledwie w ciągu kilku godzin muszą zostać skompletowane i wysłane do konkretnej hali MAKRO. Proces ten jest uzależniony od wahającego się popytu, co wymaga dużej elastyczności w planowaniu zasobów ludzkich, musi się też odbywać przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych wyznaczonych przez MAKRO.


 


Pick by Voice praktycznie bez alternatywy


„Wysokie wymagania względem elastyczności i jakości wymagają aby metoda komisjonowania umożliwiała naszym pracownikom realizację procesu kompletacji w sposób szybki, wygodny i pewny”, wyjaśnia Jacek Luc, Dyrektor Logistyki Kontraktowej Regionu w Raben Logistics Polska. Od samego początku było dla niego jasne, że w stworzonej specjalnie dla Makro lokalizacji magazynowej należy zastosować rozwiązanie Pick by Voice. „Nie było żadnej alternatywy dla Pick by Voice. Jedną z jej największych zalet jest fakt, że nasi pracownicy w trakcie pracy mają obie ręce wolne i otrzymują jasne wskazówki”, wyjaśnia Luc.


 


Dział IT firmy Raben porównał różnych usługodawców pod kątem rozwiązań komisjonowania polegających na sterowaniu głosem i po analizie zdecydował się na wybór systemu Honeywell Vocollect Voice Solutions, składającego się z 32 terminali głosowych typu Talkman A710 oraz bezprzewodowych zestawów słuchawkowych serii SRX2. Vocollect stanowił jedyne rozwiązanie, dla którego istniał już interfejs do wykorzystywanego przez Raben magazynowego systemu informatycznego RedPrairie firmy JDA.


 


Prosta i zrozumiała obsługa


System Honeywell Vocollect Voice Solutions jest prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkowników. Umożliwia np. równoległą obsługę w kilku językach, co znacznie ułatwia angażowanie pracowników tymczasowych, pochodzących z różnych krajów, zapewniając tym samym niezbędną elastyczność. W Rabenie komisjonerzy mogą wybierać, czy za pomocą systemu chcą porozumiewać się w języku polskim czy innym – w ten sposób rozwiązanie Vocollect działa jako niezawodny tłumacz. W dowolnym momencie można też zainstalować kolejne języki.


 


Nowozatrudniani pracownicy są w stanie opanować system maksymalnie po dwóch dniach. Dlatego w Rabenie pracę przy pomocy terminali głosowych w pierwszej kolejności wykonują pracownicy tymczasowi. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania, które pojawia się często w godzinach szczytu, do obsługi wykorzystywane są terminale ręczne, które obsługiwane są z kolei wyłącznie przez personel zatrudniony na stałe.


 


Kompletacja wielostopniowa czymś niezwykłym


Wraz z wprowadzeniem rozwiązania Pick by Voice, Raben zwrócił się do polskiego dostawcy systemów HKK-Consult z siedzibą w Poznaniu, który współpracuje z operatorem logistycznym już od 2011 r. HKK Consult jest jednym z dwóch autoryzowanych partnerów JDA w Polsce i dysponuje wieloletnim doświadczeniem z systemem RedPrairie. LVS otrzymuje w Rabenie dane dotyczące zleceń i zamówień 41 hal MAKRO bezpośrednio z systemu magazynowego MAKRO. W oparciu o dostarczone palety i bieżące zamówienia RedPrairie generuje kolejność komisjonowania i za pośrednictwem WLAN przesyła zlecenia kompletacji do terminalu głosowego Vocollect – HKK mogła sięgnąć przy tym do istniejącego interfejsu. W terminalu głosowym następuje przetwarzanie na polecenia głosowe, które są następnie przesyłane przez Bluetooth w określonym języku do zestawu słuchawkowego pracownika. W razie potrzeby każde polecenie można powtórzyć. Po zatwierdzeniu przez pracownika SAP aktualizuje zapasy w czasie rzeczywistym.


 


Stosowana przez Raben kompletacja wielostopniowa uchodzi w branży logistycznej za coś niezwykłego, z którą radzi sobie zaledwie kilka magazynowych systemów informatycznych. Dostarczane przed południem palety są najpierw umieszczane w określonym na kodzie kreskowym miejscu składowania i tam przypisywane – za pomocą skanu – do swojego nowego położenia. Równocześnie w strefach komisjonowania dla każdego zlecenia klienta przygotowywana jest osobno określona przez RedPrairie liczba pustych palet, przy czym również tutaj każde miejsce paletowe dysponuje kodem kreskowym. Dzięki temu RedPrairie może skierować komisjonera za pośrednictwem terminalu Talkman do potrzebnych pełnych palet w celu rozpoczęcia właściwego procesu kompletacji – w Rabenie wózki do komisjonowania wyposażone są w specjalne długie widły paletowe, umożliwiające pobieranie dwóch palet.


 


Po pobraniu pełnych palet komisjoner otrzymuje – za pośrednictwem zestawu słuchawkowego – swoje zlecenia kompletacji, które jedno po drugim prowadzą do podstawionych pustych palet. Po przybyciu do nich komisjoner odczytuje najpierw znajdujący się przy miejscu postojowym numer kontrolny, którego potwierdzenie otrzymuje natychmiast przez terminal Talkman. Bezpośrednio po tym informowany jest przez zestaw słuchawkowy o dokładnej liczbie sztuk, które przy aktualnym położeniu jednej z pełnych palet należy umieścić na palecie mieszanej. „Dzięki temu systemowi praktycznie wykluczone są błędy przy sporządzaniu palet mieszanych”, mówi Luc, dodając: „pozwala nam to sprostać również wysokim wymogom jakościowym oczekiwanym przez naszego klienta, Makro”. Wyjątkowo niska częstotliwość błędów w Rabenie jest permanentnie potwierdzana przez wewnętrzną kontrolę MAKRO oraz poprzez regularne próby losowe kontrolujące określony  procent sporządzanych palet mieszanych.


 


Oprócz wysokiej jakości kompletacji, sterowanie głosem zapewnia też korzyści wynikające ze znacznego wzrostu efektywności. „W porównaniu do tradycyjnych metod komisjonowania za pomocą mobilnych terminali ręcznych wydajność przy Pick by Voice wzrasta od 10 do 15 procent”, podkreśla Luc. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy chętnie pracują z wykorzystaniem terminali głosowych. „Niezwykle przyjemnie i wydajnie jest mieć ręce wolne w trakcie kompletacji”, potwierdza Dominik Zakościelny, zatrudniony w Rabenie na stanowisku komisjonera.


 


Wdrożony w zaledwie dwa miesiące


Bez Honeywell Vocollect Voice Solution nie można już sobie wyobrazić codziennej kompletacji wielostopniowej dla MAKRO Cash & Carry Polska. „Dzięki naszej koncepcji od początku zapewniamy prawidłową realizację i jesteśmy zadowoleni, że wraz z naszym partnerem w zakresie IT, HKK-Consult, zdołaliśmy perfekcyjnie wdrożyć nowy system w zaledwie dwa miesiące”, podsumowuje Luc.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
318ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili