Strona główna Wiadomości IT w Logistyce ABB współpracuje z Covariant, aby wdrażać zrobotyzowane rozwiązania wykorzystujące AI

ABB współpracuje z Covariant, aby wdrażać zrobotyzowane rozwiązania wykorzystujące AI

  • ABB rozszerza działalność w obszarach dystrybucji i e-commerce dzięki technologii sztucznej inteligencji (AI) firmy Covariant.
  • Covariant jest zwycięzcą globalnego konkursu zorganizowanego przez ABB, który miał wyłonić wiodącego partnera firmy w dziedzinie AI.
  • Innowacyjne oprogramowanie startupowej spółki z Doliny Krzemowej pozwala ABB wdrażać w pełni autonomiczne i uniwersalne rozwiązania.
  • Pierwsze rozwiązanie wykorzystujące technologię AI zostało już wdrożone w sektorze logistyki – obecnie „uczy się” ono w centrum obsługi handlu elektronicznego Active Ants w Holandii.

ABB, wiodący globalny dostawca robotów przemysłowych, oraz startup Covariant ogłosiły dzisiaj, że podejmują współpracę, która ma na celu wprowadzenie na rynek zrobotyzowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ich pierwszym wspólnym projektem jest w pełni autonomiczna instalacja do obsługi procesu realizacji zamówień.

Obie firmy mają podobną wizję robotyki, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i opiera się na robotach uczących się wraz z każdym zrealizowanym zadaniem, pracujących ramię w ramię z ludźmi.

Biorąc pod uwagę przyspieszone tempo wzrostu sektora handlu elektronicznego (e-commerce) na świecie, ABB widzi ogromny potencjał w zrobotyzowanych rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Rozwiązania te mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie między innymi w logistyce, usługach magazynowania czy przy sortowaniu paczek i przesyłek pocztowych. Według danych portalu Statista, globalne przychody w sektorze e-commerce wzrosną o ponad 50 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat: z 1,7 bln euro w 2019 r. do 2,6 bln euro w 2024 r.

Coraz większe zapotrzebowanie na usługi związane z obsługą klienta i realizacją zamówień w obszarze e-commerce to duża szansa dla inteligentnej automatyki, głównie ze względu na złożoność i pracochłonność wykonywanych czynności. Rynek rozwija się w stałym tempie (4–5 proc. CAGR) i według firmy Beroe Inc. w 2021 r. osiągnie wartość 51,3 mld euro. Obecnie obsługa magazynu wymaga dużego nakładu pracy, a branża ma trudności w znalezieniu i utrzymaniu pracowników do kompletacji i pakowania. O ile roboty doskonale sprawdzają się w powtarzalnych zadaniach, o tyle do tej pory brakowało im inteligencji, która umożliwiałaby identyfikowanie i obsługę dziesiątek tysięcy nieustannie zmieniających się produktów podczas typowej pracy w magazynie.

W 2019 r. ABB zorganizowała globalny konkurs, który oceniał sposób w jaki 20 startupów oferujących technologie AI radzi sobie z 26 rzeczywistymi wyzwaniami w zakresie kompletacji, pakowania i sortowania. Celem było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja jest już na tyle rozwinięta, aby móc wykorzystać cały potencjał robotyki i automatyzacji. ABB poszukiwała również partnera technologicznego, z którym mogłaby wspólnie opracować niezawodne rozwiązanie AI, wspierające jej roboty przy autonomicznej obsłudze różnych materiałów.

Covariant Brain to uniwersalna sztuczna inteligencja, która umożliwia robotom obserwowanie otaczającego świata, wyciąganie wniosków i podejmowanie stosownych działań, czyli wykonywanie zadań zbyt skomplikowanych dla tradycyjnie programowanych robotów. Oprogramowanie Covariant pozwala robotom zdobywać coraz więcej umiejętności – mogą samodzielne przystosowywać się do nowych zadań metodą prób i błędów. Dzięki temu ciągle poszerzają zakres przedmiotów, które rozpoznają, np. przy kompletacji zamówienia.

Pierwsze rozwiązanie opracowane przez ABB we współpracy z Covariant zostało już wdrożone w Active Ants – holenderskiej firmie, która jest czołowym dostawcą usług e-commerce dla firm internetowych.

Współpraca z Covariant to element naszej strategii zakładającej rozwój w kierunku nowych sektorów charakteryzujących się z dużo dynamiką wzrostu, takich jak dystrybucja i handel elektroniczny. Integrując sztuczną inteligencję z naszymi robotami tworzymy nowe możliwości i zastosowania dla różnych branży – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Jeśli chcemy doskonalić sztuczną inteligencję, musimy wyprowadzić ją z laboratoriów i zastosować w prawdziwym świecie – dodał Peter Chen, dyrektor generalny i współzałożyciel Covariant. – Cieszymy się z możliwości współpracy z ABB przy tworzeniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję dla klientów robotyki na całym świecie. Uzyskujemy dostęp do gromadzonej już od prawie 50 lat wiedzy i doświadczenia ABB w stosowaniu systemów automatyki w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 144 000 pracowników. www.abb.com

Covariant rozwija Covariant Brain – uniwersalną sztuczną inteligencję, która umożliwia robotom obserwowanie, wyciąganie wniosków i podejmowanie odpowiednich działań. Spółka Covariant, założona w 2017 r. przez najlepszych na świecie badaczy AI i automatyków z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i OpenAI, wdraża najnowsze osiągnięcia naukowe do sektorów o największym potencjale. Siedziba spółki mieści się w Berkeley, w stanie Kalifornia. Więcej informacji można znaleźć na stronie covariant.ai.

Exit mobile version