Volvo Polska z nagrodą ONZ

Grupa Volvo w Polsce została wyróżniona przez Global Compact za długotrwałe i aktywne wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska w miastach. ONZ doceniło producenta autobusów i samochodów ciężarowych za rozwój pojazdów niskoemisyjnych. Volvo Polska jest jedyną firmą motoryzacyjną, która otrzymała tę prestiżową nagrodę.

Wyróżnienie dla Volvo Polska dotyczy działań na rzecz „SDG11 – Zrównoważone miasta i społeczności”. Jest to jeden z siedemnastu celów Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli przyjętego przez Organizację Narodów Zjednoczonych programu działań na całym świecie. Zgodnie z nim do 2030 roku działania rządów, biznesu i różnego rodzaju organizacji powinny się koncentrować m.in. na eliminacji ubóstwa, głodu, poprawie jakości edukacji oraz rozwoju bezpiecznych, stabilnych i mniej zanieczyszczonych miast (do 2030 roku w miastach będzie żyło już 5 mld ludzi).

Przyznane przez ONZ wyróżnienie jest dla nas wielkim zaszczytem i dużą motywacją do dalszego rozwijania zrównoważonego transportu. Jako producent autobusów miejskich i samochodów ciężarowych dedykowanych branży komunalnej, w tym śmieciarek czy aut dostawczych, dokładamy wszelkich starań, by były to pojazdy jak najbardziej przyjazne środowisku. W swojej ofercie mamy dziś autobusy elektryczne i samochody ciężarowe zasilane gazem LNG i CNG, a w przyszłym roku planujemy wprowadzić na rynek elektryczne pojazdy ciężarowe. Tego typu wyróżnienie mobilizuje nas do jeszcze bardziej wytężonych prac nad produktami nieemisyjnymi i ich promocją wśród miejskich odbiorców – twierdzi Piotr Werner, menedżer ds. produktu i wynajmu w Volvo Trucks Polska.

Wyróżnienie z rąk przedstawicieli polskiego biura Global Compact, największej na świecie platformy ONZ angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), Volvo odebrało podczas uroczystej gali UN Day w Warszawie. Poza Volvo Polska, nagrody za długotrwałą współpracę przy programie „SDG11 – Zrównoważone miasta”, w tym m.in. działania na rzecz kampanii „Wstrzymaj smog” otrzymali przedstawiciele 13 działających w kraju spółek. Volvo jest jedyną firmą motoryzacyjną.

Ponieważ transport w pewnej części odpowiada za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, to naturalne jest, że jako firma działająca w obszarze motoryzacyjnym czujemy się odpowiedzialni i chcemy działać na rzecz zrównoważonego transportu. Stąd rozwój innowacyjnych produktów i zaawansowanych technologicznie rozwiązań prowadzących do redukcji emisji CO2. Nasz cel na przyszłość to zero emisyjności – zapowiada Marek Gawroński, wiceprezes ds. relacji z sektorem publicznym w Grupie Volvo.

Osiągnięcie do 2030 roku – określonych przez ONZ – celów zrównoważonego rozwoju, w tym stworzenie bezpieczniejszych i czystszych miast, nie będzie możliwe bez silnego zaangażowania biznesu.

–  Jedną z wartości naszej firmy jest dbałość o środowisko naturalne. Jesteśmy liderem jeśli chodzi o zmiany produktowe, które mają wpływ na poprawę jakości życia w miastach. Obraliśmy słuszny kierunek działań – nie ma wątpliwości Piotr Werner.

Jak wynika z badań Global Compact 71 proc. zrzeszonych w organizacji firm rozumie kluczową rolę, jaką pełni biznes w realizacji „Agendy 2030”, a 81 proc. podejmuje działania na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Polskie biuro Global Compact liczy na dalsze rozszerzenie koalicji firm wdrażających w kraju działania na rzecz #GlobalGoals.

Global Compact powstało w 1999 roku z inicjatywy Kofiego Annana, ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ, jako dobrowolne zrzeszenie przedsiębiorstw, działających na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym przestrzegających praw człowieka, praw pracowniczych czy dbających o ochronę środowiska. Na całym świecie do Global Compact przystąpiło już 9 tys. firm.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili