11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

RAPORT: Transport międzynarodowy w Polsce

""


W ostatnich latach polscy transportowcy zaznaczyli się jako aktywni uczestnicy procesów, które wspomogły rozwój  gospodarki naszego państwa. Przedsiębiorcy zajmujący się profesjonalnym przewozem drogowym mają swój udział we wszystkich sferach życia gospodarczego, tworząc sprawny system swobodnego transportu.W ten sposób promowany przez IRU – Międzynarodową Unię Transportu Drogowego niezakłócony dostęp do swobodnego przemieszczania dóbr i osób – jako warunek rozwoju gospodarczego we wszystkich krajach – został spełniony również w Polsce!

Transport drogowy, który w zasadniczy sposób przyczynił się do rozwoju gospodarczego Polski, nie korzystał z żadnych wymiernych form pomocy ze strony państwa. Nie jest więc dziełem przypadku fakt, że transport polski jest obecnie drugą branżą w budowaniu PKB, a z transportu żyje w naszym kraju ok. 2,5 miliona rodzin. 

Tymczasem pojawia się ostatnio nieuzasadniona tendencja do obarczania transportu winą za „wszelkie zło”: fatalny stan dróg w Polsce, zatłoczenie, tragiczne wypadki. Bez wcześniejszej oceny potencjalnych skutków wprowadza się kolejne zakazy i obostrzenia dla transportu. Równocześnie nie możemy doczekać się reakcji organów państwa, w tym także Ministra Transportu, na zgłaszane przez naszą branżę postulaty, których celem jest zahamowanie spadku konkurencyjności polskich przewoźników na europejskim rynku transportowym.
Uważam, że przedwyborcze zamieszanie w kraju nie może przesłonić żywotnych interesów naszej branży, a więc i rodzimej gospodarki. 

Ponieważ punktem wyjścia do powszechnej dyskusji powinno być porównanie wszelkich aspektów mających wpływ na transport, wspólnie z ekspertami współpracującymi z ZMPD przygotowaliśmy projekt raportu na temat obecnej sytuacji transportu międzynarodowego w Polsce.  Raportu powinien stać się wstępem do dyskusji o transporcie drogowym, który – mamy taką nadzieję – przerodzi się w wielką debatę na rzecz rodzimego transportu drogowego i pozwoli na wreszcie racjonalne spojrzenia na tę potężną gałąź polskiej gospodarki.
Jan Buczek

Sekretarz Generalny
Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce

Raport: Obecna sytuacja Transportu Międzynarodowego w Polsce

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili