27.2 C
Warszawa
wtorek, 16 sierpnia, 2022

Pendolino pojedzie szybciej?

Problemem jest również brak homologacji Pendolino do 250 km/h, a taką prędkość powinny one rozwijać, co zostało zapisane w wartej ponad 665 mln euro umowie. Alstom, producent pociągów, tłumaczy, że nie ma w Polsce warunków na przeprowadzenie niezbędnych testów.


Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad zmianami w rozporządzeniach. Gdy wejdą w życie, wszystkie pociagi wyposażone w system ERTMS/ETCS będą mogły poryszać się z prędkością powyżej 160 km/h, również na łukach torów.


Wbrew panującej opinii o polskich torach infrastruktura kolejowa pozwala na rozwinięcie prędkości pociągów powyżej 250 km/h. Nowe przepisy mają umożliwić, aby było to zgodne z prawem.


Zmiany umożliwią również prowadzenie pociagu powyżej 130 km/h przez jednego maszynistę jak również regulują zasady prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji.


Jedno z dwóch rozporządzeń zostanie opublikowane w kolejnym Dzienniku Ustaw a kolejne wejdzie w życie w drugiej połowie lipca bieżącego roku.


PKP Intercity, która zaplanowała trasy dla Pendolino i przeprowadziła również szkolenia dla pracowników,  od 6 maja nalicza firmie Alstom karę za każdy dzień spóźnienia w realizacji projektu. Miesiąc zwłoki za każdy pociąg będzie kosztował producenta 480 tysięcy euro.


 

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
275ObserwującyObserwuj
spot_img

Z ostantiej chwili