Nowe pojazdy szynowo-drogowe w PKP Intercity

0 597

PKP Intercity kupiło za blisko 2,7 mln zł sześć pojazdów szynowo-drogowych typu Crab 1500E. Są przeznaczone do wykonywania prac manewrowych w zakładach obsługi taboru w Gdyni, Krakowie oraz Przemyślu. Zakup współfinansowany był ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. 

Szczegóły dotyczące pojazdów

Pojazdy typu Crab, które dostarczyła firma Wichary Technologies, o napędzie elektrycznym, przetaczają tabor o masie wynoszącej nawet 300 ton. Wyposażone w dwa oddzielne układy jezdne mogą poruszać się zarówno po drodze, jak i po szynach. Ponadto niewielkie rozmiary Crabów oraz mały promień skrętu umożliwiają swobodne manewrowanie pojazdem, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Natomiast duża średnica kół kolejowych usprawnia przetaczanie taboru na przejazdach przez obrotnice oraz przesuwnice wagonowe.

Komfort pracy

Craby są idealnym rozwiązaniem, które sprawdza się na terenie zamkniętych hal. Zastosowany w nich napęd elektryczny całkowicie redukuje emisję spalin, a także zapewnia niski poziom hałasu. Każdy pojazd wyposażony jest w system zdalnej kontroli. Wygodne sterowanie z przenośnego pulpitu ułatwia operatorowi kontrolę kierunku jazdy, prędkości oraz położenia sprzęgu, zastosowanie dwóch oddzielnych systemów jezdnych obróconych względem siebie o 90 stopni umożliwia zaś zjechanie
z toru w dowolnym momencie pracy manewrowej. To rozwiązanie szczególnie przydatne jest w zamkniętych halach, w momencie, gdy pojazd ciągnący wagon lub skład dojeżdża do końca toru znajdującego się np. przy ścianie. Crab po przełączeniu się na system jazdy po drodze, w ciągu kilkunastu sekund, zjeżdża z szyn i jest gotowy do dalszej pracy.

PKP Intercity inwestuje nie tylko w zakup i modernizację taboru, który zapewnia pasażerom komfort podróży. Dbamy także o sprzęt i urządzenia, które służą obsłudze taboru na etapie przygotowywania do podróży poszczególnych składów. Nowe pojazdy szynowo-drogowe usprawnią proces techniczno-sanitarnego przygotowania pociągów na naszych zapleczach tak aby po podstawieniu pociągu na stację nasi klienci mieli komfortową, czystą i bezpieczną podróż – mówi Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

Sześć nowych pojazdów wyprodukowanych przez Wichary Technologies wesprze teraz obsługę taboru w zakładach PKP Intercity w Gdyni, Krakowie oraz Przemyślu. Kupno pojazdów zostało dofinasowane
z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.  PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu br. Pozyskane środki są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.

Może ci się spodobać również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. AkceptujDowiedz się więcej